Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Arvedanština

Yb
Zaslal: út květen 15, 2007 19:06 Citovat
Založen: 14.9.2003 Příspěvky: 230 Bydliště: Plzeň
Cenis napsal:
NAZAREI: tak tu jsem nikda neslysel, kde je zapsana?

no je na PJ jak to udelaji, muzou udelat znalost arvedanstiny na vyssi urovni nez s jakou pocitame my pri psani asterionu




Pro srovnání třeba v mém světě je arvedanština celkem dobře zdokumentovaná. Existují stovky knih o tom jazyku, existují svazky a knihy v něm, leckteří mudrcové ji studují a znají. Při znovudobývání Tary se někdy hodila. Ten jazyk dokonce nepovažuji ani za těžký, rozhodně ne pro lidi, kteří mluví obecnou řečí - je hodně odlišný, ale vychází z arvedanštiny.
Co ale brání jeho rozsáhlému používání a učení je to, že není k ničemu dobrý. Nikdo jím nemluví, žádný národ. Na rozdíl od naší latiny se nestal ani liturgickým jazykem, tudíž o něj není mezi lidmi zájem, takže upadá, ztrácí se slovní zásoba (zmizelo to, co není zaznamenáno) a navíc přístup k němu (knihám) je velice omezený. Započíno v kombinaci s tím, kolik lidí je na asterionu negramotných i ve svém rodném jazyce, je jasné, že rozumět mu nebude ani každý tisíctý.

Ale jazyk jako takový nezmizel.
Rozhodně bych ale nedovolaval hráčům ho studovat, navíc souhlasím s Čenisem že ten jazyk je těžké se naučit kvůli nedostupnosti (viz. výše). Kde by se ho také vlastně chtěli učit?

_________________
Povolání: Bůh
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail MSN Messenger ICQ
Herryck PJ
Zaslal: čt květen 17, 2007 7:01 Citovat
Založen: 1.8.2006 Příspěvky: 118
zdravim asi to sem nepatří ale chtěl bych se zeptat na jazyky na Asterionu kolik jich je a jaký to jou ptž když si postava dá dovednost jazyky tak co všechno může umět ( jestli např trpasličí řečí, lidskou, elfskou skřítčí apod) hlavně kolik je lidských řečí by mě zajímalo diks kdyžtak něco připíšu jestli nevíte přesně co myslim Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cenis
Zaslal: čt květen 17, 2007 11:08 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
Herryck PJ napsal:
zdravim asi to sem nepatří ale chtěl bych se zeptat na jazyky na Asterionu kolik jich je a jaký to jou ptž když si postava dá dovednost jazyky tak co všechno může umět ( jestli např trpasličí řečí, lidskou, elfskou skřítčí apod) hlavně kolik je lidských řečí by mě zajímalo diks kdyžtak něco připíšu jestli nevíte přesně co myslim :)


stovky, tisice, kdo vi? trochu napomocne ti to muze byt tady toto, ale je to delane tusim spolus modulem Z hlubin zelene a modre, takze tam nejsou vic rozepsane jazyky napr. z OLDu.
http://asterionrpg.cz/index.php?id=p_jmnaja
pokud je postava clovek ze 4 kralovstvi, umi obecnou a domluvi se ji vicemene vsude v techto zemich (nejvetsi rozdily mezi narecimi nejsou zatim ani tak velke jako ty mezi cestinou a slovenstinou, nebo luzickou srbstinou). pokud pochazi z lendoru, tak se mohl naucit svetlou elfstinu, trpaslictinu, plavenstinu a asi nic moc navic.
pokud je z tary ma sanci se naucit temnou elfstinu, trpaslictinu, skrtitstinu, hevrenstinu a par dalsich okolnich jazyku. pokud je jakekoliv jine rasy tak prirozene umi svuj jazyk a naucit by se asi mela obecnou, pri uceni se ciziho ma nejlepsi sanci kdyz to zkusi s nejakym kterym mluvi sousedni zeme, snadno najde ucitele a vubec.

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kibe
Zaslal: pá listopad 30, 2007 13:38 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
My jsem začali používat jako lidské písmo pro obecnou řeč Fénické písmo ve sprzedzkoveem systeemu:-) a římským(tedy naším) způsobem zápisu číslic...dá se stáhnout odsud:

http://cvs.sourceforge.jp/cgi-bin/viewcvs.cgi/autorealm-ja/install/Fonts/PHOENICI.TTF

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Arianne
Zaslal: út únor 05, 2008 10:09 Citovat
Založen: 4.2.2008 Příspěvky: 9 Bydliště: většinou Brno
Yb napsal:
Cenis napsal:
NAZAREI: tak tu jsem nikda neslysel, kde je zapsana?

no je na PJ jak to udelaji, muzou udelat znalost arvedanstiny na vyssi urovni nez s jakou pocitame my pri psani asterionu




Pro srovnání třeba v mém světě je arvedanština celkem dobře zdokumentovaná. Existují stovky knih o tom jazyku, existují svazky a knihy v něm, leckteří mudrcové ji studují a znají. Při znovudobývání Tary se někdy hodila. Ten jazyk dokonce nepovažuji ani za těžký, rozhodně ne pro lidi, kteří mluví obecnou řečí - je hodně odlišný, ale vychází z arvedanštiny.
Co ale brání jeho rozsáhlému používání a učení je to, že není k ničemu dobrý. Nikdo jím nemluví, žádný národ. Na rozdíl od naší latiny se nestal ani liturgickým jazykem, tudíž o něj není mezi lidmi zájem, takže upadá, ztrácí se slovní zásoba (zmizelo to, co není zaznamenáno) a navíc přístup k němu (knihám) je velice omezený. Započíno v kombinaci s tím, kolik lidí je na asterionu negramotných i ve svém rodném jazyce, je jasné, že rozumět mu nebude ani každý tisíctý.

Ale jazyk jako takový nezmizel.
Rozhodně bych ale nedovolaval hráčům ho studovat, navíc souhlasím s Čenisem že ten jazyk je těžké se naučit kvůli nedostupnosti (viz. výše). Kde by se ho také vlastně chtěli učit?


jedna z mých prvních dračákových postav byl poněkud tolkienoidní mág-historik-lingvista, který arvedanštinu ovládal skoro plynně - zdůvodnění bylo v životopisu takové, že se rozhodl pro specializaci na období zániku Císařství (usuzuju, že PJ se nějakou záhadou zalíbil koncept, ale nechtělo se mu tvořit moc informačních podkladů, tak náhodně vybral dobu, o které se toho moc jiného než drby najít nedá) a tedy i logicky na jazyk této epochy.

Vzhledem k tomu, že zbytek družiny byl válečník (mágův mladší bráška), bard - Lovcův kněz (jehož studium nezajímalo) a elfí pouštní druidka, řešily se všechny informace přes posílané lístky (Fingrind byl jediný, kdo to dokázal přečíst).

Se studiem dějin se to řešilo tak, že značná část počátečních financí při tvorbě postavy šla do prázdné knihy, do níž pak byly páchány výpisky a citace. A naprosto běžné byly situace, kdy se ostatní vesele rozběhli po městě, neb byl majáles, a Fingrind se zavrtal do univerzitní knihovny a procházel si knížky z jedné značně zaprášené poličky.

Faktem je, že většina dobrodružství, která se s touto družinou odehrály, byla v linii Rilond-Derteon (začínalo se s oficiálním dobrodružstvím pro tuhle oblast), a buď byla znalost těchto věcí užitečná (čtení nápisů...), nebo absolutně zbytečná a lezoucí všem normálním myslícím bytostem na nervy, protože Fingrind byl to studia značně fanatik Razz .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Arianne
Zaslal: út únor 05, 2008 10:12 Citovat
Založen: 4.2.2008 Příspěvky: 9 Bydliště: většinou Brno
nicméně za celou dobu mého hraní to byla jediná postava, která měla znalost arvedanštiny lepší než postačující na pomalé přelouskání písma a pochopení tři čtvrtin slov, které se v daném textu vyskytovaly.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rauksul
Zaslal: st květen 07, 2008 15:18 Citovat
Založen: 21.2.2007 Příspěvky: 274 Bydliště: Žižkov, Minkor (nyní Louky)
Very Happy já mám lingvistiku rád (ale ne že by mi nějak šla...), jako arvedanštinu jsem použil právě tolkienovu Quineu (včetně písma), a mýmu čaroději, kterej chtěl znát alespoň její základy jsem dával její přepisi v latince (ale ne v češtině). + slovík cca 20 slov. Neřekli by jste co s tím jde rozlouskout. "Ha! tady je slovo "slunce" a tady "zbraň" a "moc"... Hmmm.... takže to byl nejspíš vysoký Aurionův kněz, kterej byl nejspíš zabitej, protože to datum smrti se mi zdá malý... Já bych ten sarkofák neotvíral, podle mě na něm bude kledba za znasvěcení..."

Ten text byl na polovinu A4 a jakž takž se trefil:D

omylů taky několik bylo, například když spletl slovo "poklad" se slovem, jež neznal "byl to sklad" a zatvrzele hladali a hledali...

_________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Kastl
Zaslal: po říjen 05, 2009 9:39 Citovat
Založen: 22.1.2006 Příspěvky: 8 Bydliště: Krásný Dvůr (Tichá)
Rauksul napsal:
Very Happy já mám lingvistiku rád (ale ne že by mi nějak šla...), jako arvedanštinu jsem použil právě tolkienovu Quineu (včetně písma), a mýmu čaroději, kterej chtěl znát alespoň její základy jsem dával její přepisi v latince (ale ne v češtině). + slovík cca 20 slov. Neřekli by jste co s tím jde rozlouskout. "Ha! tady je slovo "slunce" a tady "zbraň" a "moc"... Hmmm.... takže to byl nejspíš vysoký Aurionův kněz, kterej byl nejspíš zabitej, protože to datum smrti se mi zdá malý... Já bych ten sarkofák neotvíral, podle mě na něm bude kledba za znasvěcení..."

Ten text byl na polovinu A4 a jakž takž se trefil:D

omylů taky několik bylo, například když spletl slovo "poklad" se slovem, jež neznal "byl to sklad" a zatvrzele hladali a hledali...


Já myslím, že Quenya je celkem dost použitelná jak písmem tak slovem pro Arvedanštinu, jen škoda že neyl výce rozveden jazyk Khazad (neboli trpasličí), pro runovou magii jak stvořený. Někde na netu jsem našel i fonty pro Tengwar Quenya i pro Cirth Erebor a při vytváření dobr. je využívám Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Seth
Zaslal: čt říjen 08, 2009 16:32 Citovat
Založen: 2.8.2009 Příspěvky: 24
To Cenis: To náhodou, vim, teď nám v latině vykládala učitelka že se to nejspíš vyslovovalo [Kaesar]. Ale jak říkáš, kdo ví?
Jinak já se, pokud musím použít nějaké arvedanské slovo, inspiruju nejraději latinou, příp. quenyou...Naštěstí se tyhle dva jazyky dají ještě celkem kombinovat.
A btw na Gameconu sem o tom mluvil, vaše chyba,že jste tam nebyli, hříšníci! Very Happy

_________________
Quaere et invenies
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Sadaam
Zaslal: so říjen 10, 2009 15:24 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
S tou latinou souhlasim se Sethem Cool klasická výslovnost je Kézar (Takitus atd. - všimněte si, že v klasický latince není písmeno "K" jenže v latině se hafo vyskytuje), jenže ve středověku si s tim dělali co chtěli, a potom v renesanci to překopali na "humanistickou" latinu s výslovostí, která se používá i dneska... Cézar s C Very Happy našemu sluchu to sice víc lahodí, ale třeba Cicero [Kikero] by se z toho zvencnul... ale kdo ví, páč latina mohla mít více dialektů i výslovností Confused

A s praktickým využitím ke hraní, latina jako arvedanština, proč ne?! Když jí ovládá jenom PJ a hráči ne, nebo jen něco, skvěle se hodí Twisted Evil

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Elwe
Zaslal: so říjen 10, 2009 19:41 Citovat
Založen: 9.3.2008 Příspěvky: 65
Ucim se spanelsky, ale nevim nakolik je podobna latine. C se cte jako S pred E a I jinak jako K, jako C se necte vubec, J se cte jako CH, a CH jako č, v nebo b=b, z jako s a LL se cte jako J no to je tak vse Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: po říjen 12, 2009 14:36 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
španělština je dobrá pro hevrenštinu Wink nejsou totožný, ale španina posloužila jako model pro hevrenštinu... a španina vychází z latiny, je jí dost podobná (slovíčka a tak), ale prodělala dost dlouhej vývoj ovlivněnej germánskými jazyky, arabštinou a tak dál. ale tady je podobná souvislost s hevrenštinou, páč pokud si dobře pamatuju, jsou v ní prvky jak arvedanštiny, tak skřetích jazyků (resp. dialektů z kharových držav). no, víc k tomu asi už nepovim Smile

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
m4jk
Zaslal: pá srpen 05, 2011 9:02 Citovat
Založen: 5.8.2011 Příspěvky: 4
Hraji elfa kouzelníka posedlého historií Asterionu zaměřenou na období největšího rozmachu Arvedanů. Jakým maximálním stupněm podle pravidel dovedností je možné se arcedanštinu naučit?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kelghor
Zaslal: pá srpen 05, 2011 13:29 Citovat
Založen: 4.11.2010 Příspěvky: 243 Bydliště: Praha / Albireo
můj názor není směrodatný ale při úplně teoretické možnosti by stačilo promluvit si s nějakým drakočlověkem... ty arvedanštinou mluvili, čili by ji měli znát... no a pak to chce jen cvičit a mít píli a cvičit.... =)

Pžípadně takový Alwarin by mohl umět dokonale nebo velmi dobře... čili... z knih asi se toho nedozví člověk/elf tolik ale od těhlech velmi starých kmetů by to jíti mohlo =)

_________________
Důvěřuj, ale prověřuj.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 3
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.