Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Zlatá pavučina  ~  Ceník zboží

Vardoc
Zaslal: st červenec 30, 2008 11:14 Citovat
Založen: 29.7.2008 Příspěvky: 5
Družina začala s obchodem s kovy a kameny ve velkém proto jsem narazil (alespoň já) na problém...(nebo asi jenom "narazil"(tvrdě) jsem já).

1. V ceníku u cen drahých kamenů jsou i ceny drahých kovů. Tyto ceny sou zapsané jako x% ceny váhy zlatáků. Za boha nemůžu přijít na to jakým způsobem mám tuto "jednotku" převést.

2. U cen drahých kamenů je v poznámce na hoře napsáno: "ceny kamenů ... jsou za kusy běžné velikosti, barvy a tvaru". Co je ta "běžná" velikost?
Zkusil sem to v "karátech" ale družina potom měla problém s uváděním velikosti a ceny....

3. nikde jsem "nenarazil" na na žádný ceník kovů jako železo, měď, ocel, cín atd... Chápu že se tvůrci nemohli zaobírat takovými maličkostmi, jako sou obyčejné kovy, ale vzhledem k tomu že jsou nejpoužívanější tak by bylo dobré někde to dohledat.
Ptám se proto hráčů a PJček na to jak to oni vyřešili (teda pokud to nějak řešili).

Otázka č. 1 je pro mně nejdůležitější proto prosím o vysvětlení.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: st červenec 30, 2008 15:50 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Mám takovej pocit, že se tohle řešilo kdysi na FAQ, ale už je to rok až dva, tak budeš muset hledat Sad
Já to taky, abych se přiznal, vůbec nechápu, ale naštěstí to často při hraní neřešíme a kdyžtak si holt vymejšlim, no... Twisted Evil

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Vardoc
Zaslal: st červenec 30, 2008 19:44 Citovat
Založen: 29.7.2008 Příspěvky: 5
No, našel sem to tam ale....
noc tam o tom nebylo (nebo alespoň nic z čeho by se něco dalo dozvědět).
Proto znovu apeluji na hráče, PJčka, a o kolemjdoucí.....
RADU!!! od někoho kdo tomu rozumí nebo to nějak vyřešil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: čt červenec 31, 2008 12:56 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
no nejlepší to bude zeptat se autora ceníku, ale autoři všichni mají teď hodně práce s novými moduly, knihami a spoustou jiných věcí... budeš muset zaimprovizovat a nebo si ty hodnoty určit sám (což doporučuji, vzhledem k vyhlídkám tvé družiny - ty údaje z ceníku jsou pouze pro orientaci a přibližnou představu pro jednoduché nákupy. Na takovéhle "kšefty ve velkém" si budeš muset vymyslet celý systém... Confused )
Vím, že jsem moc nepomohl, ale snažil jsem se tě motivovat, ať to zkusíš sám a abys nepodlehl beznaději, že ti nikdo neporadí... Sad

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Vardoc
Zaslal: ne srpen 03, 2008 21:03 Citovat
Založen: 29.7.2008 Příspěvky: 5
Díky za pomoc....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
malric83
Zaslal: ne říjen 12, 2008 12:01 Citovat
Založen: 11.10.2008 Příspěvky: 2
Ahoj, vzhledem k tomu, že se již nějaký čas zabývám hospodářstvím ve fantasy světě (pro své vlastní bohulibé účely) tak ti vysvětlím jak je to s těmi mincemi.

Nejprve ale musíš znát své mince Smile) tj. hmotnost jedné mince a obsah kovu v ní.

Příklad:
zlatá mince 5g, obsah zlata 60% (6 dílů zlata, 4 díly příměsy)

Tj. jeden takový zlaťák obsahuje 5/10*6 = 3g zlata

- 3 čisté gramy zlata tedy stojí (jsou obsaženy v) 1 zlaťák(u) (pro jednoduchost pomineme příměsy, tedy ty 4 díly mědi Smile)
- na 1 kg čistého zlata je zapotřebí 1000/3 = ~333 zlaťáků, což představuje hodnotu, nikoli cenu
- to vše když pomineme fakt, že ze zlaťáků jde zlato získat těžko (mimo magii Smile, a taky nabídku/poptávku tj. přebytek a nedostatek).

Z toho také plyne, že poměr mezi zlatými a stříbrnými mincemi nemusí vůbec souhlasit s poměrem ceny zlata a stříbra.

Co se týče ostatních cen komodit, to se odvýjí od toho jak chceš, aby ve tvůj hospodářský systém vypadal.
Např. u železa si musíš odpovědět na mnoho otázek

- je železo běžně dostupné ?
- berou ho lidé jako samozřejmost pro běžné výrobky (typu vidle)
- má být dostupné úplně všem (tedy i zbraně)
- jak vyspělá je technologie ?
- obchoduje se ze samotnou rudou ? nebo už s peckama ?
- atd atd.

Pokud tě to příliš detailně nezajímá, doporučuju se do toho nepouštět. Celkově je ceník ve zdejší sekci download dobrou inspirací, nicméně pro mě nedostačující (při vší úctě k autorovi), navíc nejsem spokojen s cenami Smile)

Uvedu drobný příklad:
Kyj 5 st.
Sud 2 st.

Kyj, který "opracuje" z kusu klacku kdejaký trouba za pár hodin stojí více jak 2x tolik, než sud na kterém se musí podílet dva řemeslníci (sudař a kovář) a jeho výroba zabere určitě zdaleka víc než jeden den a spotřeba materiálu je taky na jiné úrovni (dřevo, kov, smůla). Nehledě k tomu, že u roční mzdy je u řemesla "sudař" napsáno 79,2 zl. Tj. pokud se nemýlím to je 7920 mědáků, tzn. že nebohý řemeslník musí ročně vyrobit 2640 takových sudů, což je úctihodných 7 sudů denně, což při 12 hodinové šichtě znamená, že takový sud vyrobí za 1 a 3/4 hodiny, kloubouk dolů Smile)) a ještě větší klobouk dolů protože je i prodá...

Pro porovníní v mém ekonomickém systému stojí kyj (opracovaná palice = velká basebolka) cca 6 drobných stříbrných (obdoba měďáku) a velký sud na víno (na 50l) necelých 300, čili 50x tolik. Smile)

Ale dost humoru, jak říkám, pokud nechcete hrát na více realistický svět, obchod, nedostatek zboží, nedostatek řemeslníků, tak to neřešte a hlavně berte ceny jako doplněk, protože z vlastní zkušenosti vím, že valné většině zejmena mladších hráčů to celé leze pěkně krkem Smile)

Sem tam sem mrknu a pokusím se odpovědět na ekonomické otázky v DrD vrámci svých možností Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unnamed
Zaslal: ne říjen 12, 2008 22:56 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
Nechtěl by ses podělit o svůj vylepšený ceník, pokud ho máš v el. formě? Laughing

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ
malric83
Zaslal: st říjen 15, 2008 12:50 Citovat
Založen: 11.10.2008 Příspěvky: 2
Ceník nemám Smile jen hodnotovník s přepočty práce a materiálu (můj odhad po čtení spousty materiálu a řemeslech) na výrobek Smile inspirovaný řemesly a výrobky cca 9-10.století, pro klasické High Fantasy jako je třeba Asterion, je to nepoužitelné, respektive většinu hráčů by asi nebavilo mít "nuzné" vybavení vanou část několika (desítek) hraní a být rádi za to když mají koženou zbroj a kopí Smile a pomalu šetřili na meč Smile
Každopádně nepřepočítávám naše momentální ceny na zlaťáky jak jsem kdesi četl, neb mi to připadá jako naprostá hloupost. Srovnávat třeba cenu meče dneska a před tisíci lety.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cenis
Zaslal: čt prosinec 04, 2008 13:53 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
malric83 napsal:
Ahoj, vzhledem k tomu, že se již nějaký čas zabývám hospodářstvím ve fantasy světě (pro své vlastní bohulibé účely) tak ti vysvětlím jak je to s těmi mincemi.

Nejprve ale musíš znát své mince :-)) tj. hmotnost jedné mince a obsah kovu v ní.

Příklad:
zlatá mince 5g, obsah zlata 60% (6 dílů zlata, 4 díly příměsy)

Tj. jeden takový zlaťák obsahuje 5/10*6 = 3g zlata

- 3 čisté gramy zlata tedy stojí (jsou obsaženy v) 1 zlaťák(u) (pro jednoduchost pomineme příměsy, tedy ty 4 díly mědi :-))
- na 1 kg čistého zlata je zapotřebí 1000/3 = ~333 zlaťáků, což představuje hodnotu, nikoli cenu
- to vše když pomineme fakt, že ze zlaťáků jde zlato získat těžko (mimo magii :-), a taky nabídku/poptávku tj. přebytek a nedostatek).

Z toho také plyne, že poměr mezi zlatými a stříbrnými mincemi nemusí vůbec souhlasit s poměrem ceny zlata a stříbra.

Co se týče ostatních cen komodit, to se odvýjí od toho jak chceš, aby ve tvůj hospodářský systém vypadal.
Např. u železa si musíš odpovědět na mnoho otázek

- je železo běžně dostupné ?
- berou ho lidé jako samozřejmost pro běžné výrobky (typu vidle)
- má být dostupné úplně všem (tedy i zbraně)
- jak vyspělá je technologie ?
- obchoduje se ze samotnou rudou ? nebo už s peckama ?
- atd atd.

Pokud tě to příliš detailně nezajímá, doporučuju se do toho nepouštět. Celkově je ceník ve zdejší sekci download dobrou inspirací, nicméně pro mě nedostačující (při vší úctě k autorovi), navíc nejsem spokojen s cenami :-))

Uvedu drobný příklad:
Kyj 5 st.
Sud 2 st.

Kyj, který "opracuje" z kusu klacku kdejaký trouba za pár hodin stojí více jak 2x tolik, než sud na kterém se musí podílet dva řemeslníci (sudař a kovář) a jeho výroba zabere určitě zdaleka víc než jeden den a spotřeba materiálu je taky na jiné úrovni (dřevo, kov, smůla). Nehledě k tomu, že u roční mzdy je u řemesla "sudař" napsáno 79,2 zl. Tj. pokud se nemýlím to je 7920 mědáků, tzn. že nebohý řemeslník musí ročně vyrobit 2640 takových sudů, což je úctihodných 7 sudů denně, což při 12 hodinové šichtě znamená, že takový sud vyrobí za 1 a 3/4 hodiny, kloubouk dolů :-))) a ještě větší klobouk dolů protože je i prodá...

Pro porovníní v mém ekonomickém systému stojí kyj (opracovaná palice = velká basebolka) cca 6 drobných stříbrných (obdoba měďáku) a velký sud na víno (na 50l) necelých 300, čili 50x tolik. :-))

Ale dost humoru, jak říkám, pokud nechcete hrát na více realistický svět, obchod, nedostatek zboží, nedostatek řemeslníků, tak to neřešte a hlavně berte ceny jako doplněk, protože z vlastní zkušenosti vím, že valné většině zejmena mladších hráčů to celé leze pěkně krkem :-))

Sem tam sem mrknu a pokusím se odpovědět na ekonomické otázky v DrD vrámci svých možností :-)


jen poznamenam ze kyj urcite neni jen opracovany klacek. kyj ktery ma byt opravdu uzitecny jako zbran musi byt take jistym zpusobem vyvazeny, a navic je pobily bud zeleznymi pasy nebo hřeby. jeho prodejni cena je urcite vyssi i z toho duvodu, ze je to proste zbran.
ale mas urcite pravdu, ze v ceniku bude nekolik chyb, lec nikdo neni dokonaly :-)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Elwe
Zaslal: čt březen 05, 2009 16:30 Citovat
Založen: 9.3.2008 Příspěvky: 65
k hmotnosti zlataku
Samotné mince jsou o něco větší, než je obvyklé v našem světě. Mají asi o 1,5 cm větší průměr než naše kovová padesátikoruna a jsou zhruba dvakrát tak tlusté.(altar.cz)
z toho sem vyvodit, ze zl vazi cca 25g(sice trochu divny) st asi 20g dle hustoty stribra
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: čt březen 05, 2009 17:00 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
na Asterionu asi budou trochu jiné poměry, než jaké nastavil Altar pro klasické DrD - tam se muselo vyřešit, jak musí být velká mince, aby vážila 1 minci = 50 gramů = základní měrná jednotka v DrD (ta však na Asterionu není, takže je to šumák)... pro příklad z historie: řecké a římské mince nevážili v průměru víc než 15 gramů (mosazné, popř. bronzové sestercie vážily 27, ale později se zmenčily). Existovaly však i mincičky vážící kolem gramu Smile

to se dostávám k tomu, že bych šetřil i zlaťáky... je to sice základní drahý kov pro měnu, ale v širším využití se to neprojeví - ledaže by na Asterionu bylo více zlata než na Zemi, ale to je detail (taky důvod, proč se nedělají mince z lintiru a garenu Very Happy). takže bude mrtě stříbrňáků a ty budou možná i menší než zlaťáky (poměr se vyrovná množstvím ryzího stř. v minci), je to praktičtější. jo, zlaťáky budou velký jak koláč, klidně, ale vemte si, jak chcete koupit třeba meč - dejme tomu 15 zl. = 15 zlatých mincí = 375 gramů (750 podle DrD) to je docela dost...

a navíc - těžko dáte tolik mincí dohromady, pokud nejste fanatik a nebo dobrodruh ( Twisted Evil ). takže to bude spíš ve stříbře - a to nám vyjde, že kdyby stř. mince vážila 20 g., a dejme tomu, že mečechtivý kupující bude mít zl. mince a stř. v poměru 5:10, tedy 5 zlatých a 100 (!) stř., dá nám to... něco přes 2 kila (přes 5 podle DrD)...

další příklad: pan Drvoštěp, povoláním dřevorubec, si domu odnáší měsíční výplatu 6 zlatých. těžko mu to vyplatí ve zlatých - tedy dají mu 60 stř. = 1,5 kilo (3 v DrD)... plus k tomu dostane nějaké naturálie, takže se to asi dost pronese. TĚŽCE vydělaná a navíc TĚŽKÁ výplata! Cool

to je důvod, proč máme na našem Asterionu mince vážící 5-10 gramů a rozšířený zvyk, že ve vyšších kruzích se platí diamanty a atony (zlaťáky se nechávají doma nebo v bance...)

ještě jedna poučka z historie: císař Diokletian (přelom 3./4. stol. nl) zavedl nové oběživo - zlaté mince - chtěl tím posílit skomírající římskou ekonomiku. no a ejhle, lidi se mu na to vykašlali a zlaťáky nechali doma a dál používali starší stříbrňáky. takový jsou holt lidi Wink

omlouvám se za dlouhý, snad i nudný a zbytečný příspěvěk, ale doufám, že mi ho pořádně zdrbnete a nebo se z něho i poučíte Shocked

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Gwaihir
Zaslal: čt březen 05, 2009 19:42 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Tolik bych chtěl vydělávat taky Very Happy

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Elwe
Zaslal: čt březen 05, 2009 20:18 Citovat
Založen: 9.3.2008 Příspěvky: 65
no meril sem to podle hustoty atd a vyslo mi ze by mel zlatak vazit cca 45g
to mi proslo hodne nerealny. A uprime recenu u nas v drd jsou hraci radi kdyz nasetri 1zl natoz vic veci vetsinou musi najit nebo dostat za odmenu, protoze nechci aby meli na 3lvl penize na kone a siroky mec (prece jenom to byla zbran slechty a dobrodruzi pouzivaji zezacatku noze max. tesaky) Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: pá březen 06, 2009 10:05 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
to je rozumný... my když jsme na Asterionu začínali, tak jsme tohle moc neřešili, takže najít na 3. levelu arvedanský meč mající schopnost vystřelovat ohnivé koule nebyl problém. a o peníze taky nouze nebyla...

nu což, později jsem to vynahrazoval tím, že jsem nechal družinu uvěznit v Labyrintu a nebo po dobytí Albirea, když skončili ve vyhnanství, taky o věechno přišli. ale takhle se to dělat nemá Sad

na těch 15., co jsou teď, však tohle neřešíme a příležitostí získat nějaký magický předmět už není zase tak moc a peněz taky není tolik, kolik by si představovali - a už jsou na tom tak, že vše mají v diamantech, občas atonech a špercích a nějaké to zlato mají v bance v Minkoru (a moc toho opravdu není Crying or Very sad )

ono najít nějaký systém, který by nebyl přitažený za vlasy není jednoduché, ale lety prověřovaného hraní se to vždycky posouvá ke spokojenosti Wink

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Cenis
Zaslal: pá březen 06, 2009 12:17 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
Sadaam napsal:
to je rozumný... my když jsme na Asterionu začínali, tak jsme tohle moc neřešili, takže najít na 3. levelu arvedanský meč mající schopnost vystřelovat ohnivé koule nebyl problém. a o peníze taky nouze nebyla...

nu což, později jsem to vynahrazoval tím, že jsem nechal družinu uvěznit v Labyrintu a nebo po dobytí Albirea, když skončili ve vyhnanství, taky o věechno přišli. ale takhle se to dělat nemá :(

na těch 15., co jsou teď, však tohle neřešíme a příležitostí získat nějaký magický předmět už není zase tak moc a peněz taky není tolik, kolik by si představovali - a už jsou na tom tak, že vše mají v diamantech, občas atonech a špercích a nějaké to zlato mají v bance v Minkoru (a moc toho opravdu není :cry: )

ono najít nějaký systém, který by nebyl přitažený za vlasy není jednoduché, ale lety prověřovaného hraní se to vždycky posouvá ke spokojenosti :wink:


tak to se maji tvi vhidaci hraci na co tesit - mam na mysli pad Minkoru ale nebudu vic spoilovat :-)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Jdi na stránku 1, 2  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.