Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Vojenství a umění  ~  Předběžná diskuse

zanaar
Zaslal: so září 25, 2010 11:20 Citovat
Založen: 30.10.2009 Příspěvky: 16 Bydliště: Morava
Podle mého názoru je to velmi správný tah. Jen škoda, že k němu nedošlo před několika lety...


to tavicz

Vzpomeň si, že moduly poměrně dlouho nevycházely a když už vyšly (Za závojem stínů) nebylo to úplně to "pravé ořechové". Vydavatel do toho asi dost zasahoval, výsledkem je změna vydavatele jak pro knihy, tak i moduly. Připadá mi to jako logické vyústění, ale jsem jen fanda a nic bližšího o tom nevím. Jen doufám, že vše na počátku příštího roku dobře dopadne a držím palce.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bouchi
Zaslal: so září 25, 2010 11:43 Citovat
Založen: 13.11.2004 Příspěvky: 48
zanaar napsal:
Vzpomeň si, že moduly poměrně dlouho nevycházely a když už vyšly (Za závojem stínů) nebylo to úplně to "pravé ořechové". Vydavatel do toho asi dost zasahoval
Tak proti tomuhle narceni se musim ohradit, do vlastniho obsahu jednotlivych modulu zasahoval ALTAR velice malo. Jedina vetsi zmena se tykala technologickeho provedeni modulu, tj. ustoupeni od podoby "4 samostatne sesity ve slozce" a presun aplikaci na CD, protoze puvodni podoba uz mela neunosne vyrobni naklady.
A co se tyce "dlouheho nevychazeni", zpozdeni bylo ve skutecnosti jen cca rok (Cas temna vysel na konci 2004, Za zavojem stinu na zacatku 2007) a souviselo mimo jine s tvorbou aplikaci pro DrD+ (a revizi aplikaci pro DrD 1.6) pro vsechny dosud vysle moduly plus pro ZZS.

BTW, tezko mohlo dojit k prechodu k Mytagu pred nekolika lety, kdyz Mytago vzniklo teprve loni na podzim.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zanaar
Zaslal: so září 25, 2010 14:12 Citovat
Založen: 30.10.2009 Příspěvky: 16 Bydliště: Morava
Jak jsem napsal dříve, jedná se o můj osobní pohled i názor na celou záležitost, jakožto věrného fanouška a čtenáře Asterionu (knih i modulů a vůbec všeho co se jej týká Very Happy ).

Co se týká toho přechodu k jinému vydavatelství, myslel jsem to obecně, ne konkrétně Mytag.

Čas temna vyšel na konci roku 2004, Za zavojem stínu na zacatku roku 2007, lehce přes dva roky, zpozdeni cca rok. To je pravda, ale Za zavojem stinů nebyl svým formátem "standartní" modul (např. ve srovnání s moduly s obdobným zaměřením - Nemrtví a světlonoši, Vzestup temných bohů a Falešná apokalypsa...).

Jinak datumy vydání modulů pro úplnost (Asterion a Dálavy 1999, Nemrtví a světlonoši 2000, Písky proroctví 2001, Vzestup temných bohů 2001, Z hlubin zelené a modré 2001, Zlatá pavučina 2002, Obloha z listí a drahokamů 2002, Falešná apokalypsa 2003, ČT 2004, Za závojem stínů 2007, RD 2008, Stíny jihu 2009).

Pokud vím, měly moduly vycházet přibližně dva ročně (1 geografický a 1 tématický) dokud by nebyla popsána Tara, + měly vyjít moduly Derteon, Podzemní říše a Lendor... Nicméně skluz nastal v roce 2003 a geografický modul vyšel až po 7 letech v roce 2009.

Co se týče podoby více sesitů ve složce, tak podle mého byla chyba od tohoto modelu ustoupit, nejsu vydavatel, ale vím, že aby výroba nebyla ztrátová, tak se něco muselo udělat. Já bych preferoval zvýšení ceny modulu, ta tuším byla od roku 2002 295,-. Myslím, že většina zákazníků by klidně zaplatila třeba 360,- Za závojem stínů, pokud by byl ve formátu dřívějším. Ale na to může mít každý jiný názor...

Pokud bych to měl shrnout, Asterion je skvělý počin a dík za něj nepatří jen autorům, ale i ALTARU. Ale prostě se nemůžu ubránit dojmu, že přibližně od roku 2004 vydávání modulů nefunguje tak dobře jako v předcházejících letech. Takže pokud změna vydavatele povede k tomu, že moduly budou více podle představ autorů a nás hráčů a PJ, tak si myslím, že je to dobrý krok vpřed. A nebudu mít problém si za tento "nadstandart" více zaplatit. Cool
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bouchi
Zaslal: so září 25, 2010 16:06 Citovat
Založen: 13.11.2004 Příspěvky: 48
zanaar napsal:
Co se týká toho přechodu k jinému vydavatelství, myslel jsem to obecně, ne konkrétně Mytag.
To je celkem jedno, kdyz tu zadny jiny vhodny vydavatel predtim nebyl. Nebo o nejakem vis?

citace:
Za zavojem stinů nebyl svým formátem "standartní" modul (např. ve srovnání s moduly s obdobným zaměřením - Nemrtví a světlonoši, Vzestup temných bohů a Falešná apokalypsa...).
A to klades za vinu vydavateli? ALTAR zadne kraceni textu neprovadel. Volbu "tenci jednosvazkovy modul za nizsi cenu" si proste vynutily ekonomicke faktory, viz dale.

citace:
Pokud vím, měly moduly vycházet přibližně dva ročně (1 geografický a 1 tématický) dokud by nebyla popsána Tara, + měly vyjít moduly Derteon, Podzemní říše a Lendor... Nicméně skluz nastal v roce 2003 a geografický modul vyšel až po 7 letech v roce 2009.
Jednak plan "dva rocne" byl z roku 1999 (kdy samozrejme nikdo nemohl vedet, jaka bude situace za dva, tri, ctyri roky) - vzhledem k postupne klesajicimu zajmu o asterionske moduly bylo nutne frekvenci zpomalit, protoze v modulech byla utopena hromada penez za tisk a tyhle investice se vracely dost pomalu. Druhak to, v jakem poradi moduly vznikaly a vychazely, zaviselo plne na autorech, nikdo z ALTARu na ne netlacil, aby prvni po Casu temna byl Za zavojem stinu.

citace:
Ale prostě se nemůžu ubránit dojmu, že přibližně od roku 2004 vydávání modulů nefunguje tak dobře jako v předcházejících letech.
Pokles zajmu hracu - prvni moduly se prodavaly rychleji, zhruba v roce 2002 se to zpomalilo. Ze to v prvnich letech fungovalo "tak dobre" bylo v nemale mire i na ukor ALTARu, ktery do toho tehdy cpal spoustu penez.

citace:
Takže pokud změna vydavatele povede k tomu, že moduly budou více podle představ autorů a nás hráčů a PJ, tak si myslím, že je to dobrý krok vpřed.
I novy vydavatel se bude muset ridit taky ekonomickou strankou (urcite do toho nejde, aby na Asterionu prodelaval) - a modul v rozsahu a podobe aspon Falesne apokalypsy (ktera nema velkou barevnou mapu) by dnes musel stat tak aspon 400. Ty si mozna rad priplatis, ale bude vas takovych aspon dejme tomu 500?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tavicz
Zaslal: so září 25, 2010 16:25 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Myslím, že 2 moduly ročně se později ukázaly jako finančně neúnosné (pro vydavatele). Souvisí to podle mě s několika faktory.

Zhruba do roku 2003 se v ČR hrálo skoro výhradně jen Dračí doupě (na poli RPG) a od vydání DrD v roce 1991 byl celou dobu hlad po všem, co jím zavánělo (časopisy, moduly, všemožná rozšíření, gamebooky...). OK, Karak byla noční můra, ale jinak ty moduly byly velmi dobré (vzpomeňte třeba na 12 sošek Almiru).

V roce 2004 došlo rozbití RPG scény kolem titána DrD na DrD a DrD+. Mnozí hráči čekali na nový systém, který by nahradil dosluhující Dračák, ale DrD+ nebyla pro mnoho z nich přijatelná náhrada, tak začali hledat jiné alternativy. Za těch 6 let vyšlo ohromné množství RPG a myslím, že všechny z nich nehrál asi nikdo (snad jen ti největší geeci). Každopádně to rozbylo jednotnou scénu a věci kolem DrD už dnes tak netáhnou.

Odstavec s odbočkou: Původní DrD má stále velkou popularitu, na zlatá 90. léta však nemá ani omylem. Dokonce bych řekl, že dnes hraje stolní RPG ještě mnohem víc lidí než v 90. letech, ale hrají mnoho systémů, takže ta komunita není tak patrná. Myslím, že v dnešní době mají jen 2 hry na hrdiny opravdu početné komunity: DrD 1.6 a DnD 4E.

Zpět k tématu. Velký negativní vliv měla i špatná distribuce DrD+ Blackfirem a ALTAR se kvůli tomu dostal do těžkých finančních problémů, z kterých se až teď pomalu dostává. O tom už Bouci koneckonců několikrát psal, že postoj BF nebyl vůbec zodpovědný a doplatil na to ALTAR.

Zvýšení ceny a kvality modulů by nejspspíš Asterionu prospělo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bouchi
Zaslal: so září 25, 2010 16:41 Citovat
Založen: 13.11.2004 Příspěvky: 48
tavicz napsal:
Velký negativní vliv měla i špatná distribuce DrD+ Blackfirem a ALTAR se kvůli tomu dostal do těžkých finančních problémů, z kterých se až teď pomalu dostává. O tom už Bouci koneckonců několikrát psal, že postoj BF nebyl vůbec zodpovědný a doplatil na to ALTAR.
Trochu te opravim - DrD+ se prodavalo dobre, ale BF nam odmital platit prave za asterionske moduly s oduvodnenim, ze se spatne prodavaji (pritom prave jeho ukolem coby vyhradniho distributora bylo se o ten odbyt postarat, proto jsme koneckoncu do spoluprace s nim sli). Dokonce jednou navrhoval i to, aby se novy modul vydaval vzdycky az po vyprodani predchoziho. Cimz by ten odstup vzrostl na 1-2 roky i v dobe nejvetsiho boomu asterionskych modulu. (Na to jsme samozrejme nepristoupili.)
Takze jsme v roce 2005 museli spolupraci ukoncit a dusledkem bylo, ze jsme se ocitli bez distributora, zato s plnym skladem pravidel a modulu (v cemz byly samozrejme utopene statisice zaplacene za vytisteni).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cenis
Zaslal: so září 25, 2010 19:06 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
na hlavni strance naseho webu http://asterionrpg.cz/ naleznete vyjadreni autoru Asterionu k probehle situaci.

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Silwerik
Zaslal: ne září 26, 2010 11:02 Citovat
Založen: 16.1.2007 Příspěvky: 127 Bydliště: České Budějovice / Rilond
Celkem mě zarazilo omezení příspěvků do Dechu draka. To je jedna z hlavních věcí (i když ne jediná) , proč si časopis pořád kupuju. Jen doufám, že se vám podaří zachovat jakous takous periodicitu v umisťování příspěvků na web. Hodně mě to štvalo u rozvolněného vydávaní Kroniky, hlavně válka o Minkor, která navíc skončila v nejlepším. A moc dobrým krokem by určitě bylo rozjet nějaké projekty, o kterých padla řeč. Třeba místo krátkých povídek nějaký román na pokračování. Nebo právě doplnění kroniky..

_________________
O zítřku předem nikdo nic neví...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tavicz
Zaslal: ne září 26, 2010 11:36 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Možná by bylo dobré občas napsat článek do Drakkaru, když teď už nemá Pevnost exkluzivitu. Řekl bych, že Drakkar čte víc hráčů RPG než Pevnost (a je navíc zdarma), a tak by to Asterionu prospělo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bouchi
Zaslal: ne září 26, 2010 12:24 Citovat
Založen: 13.11.2004 Příspěvky: 48
tavicz napsal:
Možná by bylo dobré občas napsat článek do Drakkaru, když teď už nemá Pevnost exkluzivitu.
Vzdyt ji ani nikdy nemela, nevim jak jsi na neco takoveho prisel.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zanaar
Zaslal: ne září 26, 2010 13:22 Citovat
Založen: 30.10.2009 Příspěvky: 16 Bydliště: Morava
To Bouchi

Zoner funguje od roku 2004, ale je otázkou, zda by do Asterionu v té době šel a třeba z něj udělal svůj hlavní projekt...

Co se týče zpomalení frekvence vydávání z dvou na jeden ročně, tak s tím jsem problém neměl, až na to, že se to dále zpomalovalo (viz výše).

Informace ohledně prodeje a ziskovosti jsem neměl a nemám, nemile mě to překvapuje. Sad Předpokládal jsem, že prodejnost až do Falešné apokalypsy musí být slušná. Že moduly sice nejsou pro vydavatele "výhrou v loterii", ale, že jsou ziskové a vyplatí se.

Pokud ale prodejnost klesala, bylo jasné, že minimálně na určitou dobu se Asterion (moduly) stal závislý na užším okruhu "věrných fandů". Kolik takových lidí je nevím. Ale jsem přesvědčen, že tento okruh zákazníků by byl ochoten dávat větší částky za moduly ve formátu let 1999-2003.

A jsme zas u Za závojem stínů /není to špatný modul a je dobře že vyšel/, měl ale podle mě vyjít alespoň ve dvou sešitech (kompromis). Jeden sešit hlavní text, druhý - vše ostatní (rozšířené dobrodružství, bestiář a myšlenkové bytosti...atd). I když po roce 2002 prodejnost klesala, připadá mi celkem logické, že v roce 2007 by stálá klientela za modul dala i více... A kdo by si ho nekoupil za 350, nekoupil by si ho ani za 295...

Autorům se moc nedivím, že místo rozsáhlých a náročných geografických modulů navrhli (za situace po Času temna) nejdříve vydat tématický modul a příručku pro hráče.

Jinak co se týče cen, nejsu žádný boháč, ale moduly nevychází 4x ročně, takže je to otázkou priorit, kdo si připlatí za modul a kdo si raději koupí drahé oblečení... Ale nevím jestli nás bude aspoň těch 500. Confused
Možná se mohla a může udělat anketa, jakou částku je zákazník ochoten zaplatit za tématický nebo geografický modul...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Seth
Zaslal: ne září 26, 2010 17:12 Citovat
Založen: 2.8.2009 Příspěvky: 24
To Silwerik: Na román na pokračování jsme nezapomněli - dokonce je už napsaná první část, ale chceme jej mít komplet ještě před tím, než jej na web umístíme - právě díky tomu, abychom mohli zachovat periodicitu.
Jinak, osobně se zasazuji, aby se na webu něco dít začalo, a věřím, že brzy skutečně začne, byť to jistě nebude jednoduchá práce.
To tavicz: Drakkar je jistě zajímavý nápad a jsem si jist, že se tím budeme zabývat - nicméně zatím není jisté, že v Pevnosti skončíme úplně, vše je v jednání, a možné je, téměř, cokoli.
To zanaar: Trochu s tebou nesouhlasím v tom, zda je nutná vícesešitová podoba. Je to věc názoru, ale mám za to, že jeden sešit je výrazně praktičtější, než tři v třepících se deskách. Od přechodu k Mytagu bych proto nečekal návrat k vícesešitovosti. Přiznejme si, že Klíč bytostí astrálních, byť i já jsem jej měl rád, to nepopírám, je už trošku mimo mísu - myšlenkových bytostí je nyní na Asterionu tolik druhů, že mi opravdu přijde logičtější v každém modulu přidat šest, max. osm dalších, kterým stačí boxíky u textu. U dobrodružství je situace jiná - tam má podle mého samostatný sešit opodstatnění. Nicméně je to ekonomická záležitost, a jak říkám, i jako čtenáři mi přijde praktičtější mít jeden jediný sešit. Ale je to samosebou věc názoru.

_________________
Quaere et invenies
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Jarilo
Zaslal: po září 27, 2010 17:50 Citovat
Založen: 24.7.2010 Příspěvky: 9 Bydliště: Praha / Plzeň
citace:
Možná by bylo dobré občas napsat článek do Drakkaru


S tím více než souhlasím a určitě nejen já, ale i redakce a ostatní přispěvatelé.

citace:
Řekl bych, že Drakkar čte víc hráčů RPG než Pevnost


Tomu bych moc rád věřil, ale chybí drobet nějaká zpětná vazba od těch čtenářů - reakce na webu atp. To je z části to, co autory pokaždé donutí znovu něčím přispět.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zanaar
Zaslal: út září 28, 2010 15:24 Citovat
Založen: 30.10.2009 Příspěvky: 16 Bydliště: Morava
To Seth

Myslím, že se celkem shodneme. V současnosti nemá smysl pro méně jak deset myšlenkových bytostí vytvářet vlastní sešit. Ale i přesto jsem toho názoru, že by měly být v modulu celkem dva sešity. Aby nebyl chaos a binec. Wink
Jeden sešit - hlavní text, druhý - dobrodružství a vše ostatní (bestiář -přece jen by nestvůry i myšlenkové bytosti měly mít vlastní blok - třeba dvě až tři bytosti na jednu stranu..., dále třeba základní aplikace - ty pro které byl Asterion původně plánován, zbytek může být na CD). Jedna kvalitní barevná mapa by stačila jen pro geografické moduly, pro tématické by nebyla nutná.
Třeba v jinak výborném modulu Stíny jihu mi chyběl právě sešit s rozsáhlým dobrodružstvím, které by ten "teoretický hlavní text" provázalo s "praxí dobrodružství", třeba jako Skřítčí srdce v Obloze z listí a drahokamů. To byla ta pravá a sladká třešnička na dortu. Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Deli
Zaslal: st září 29, 2010 0:01 Citovat
Založen: 25.1.2010 Příspěvky: 86
Předem chci poděkovat všem, kteří se v tomhle kolotoči nějak angažují a snaží se, aby z toho čtenáři (=hráči) vyšli co nejlépe. Dík!
Nevím, jestli to bylo zde, nebo jestli jsem to četl v jiném fóru, ale co se týče úspěchu (obchodním) samotného herního světa Asterion, přikláněl bych se k tomu, aby se o Asterionu mluvilo na co možná nejvíce frontách. Ať už je to Pevnost, Drakar, nebo různé cony a festivaly. Asterion má ohromný potenciál, jen mi stále připadá, že o něm mnoho fantasáků a hráčů neví. Takže jakákoliv možnost, kde se ukázat a zviditelnit, je podle mě dobrá. Držím palce, ať vám to klape, ať máte inspiraci a ať vydrží to nadšení! Smile

A velmi mě potěšila zpráva o tom, že plánujete vylepšit asterionské stránky (pokud jsem to pochopil správně).

A měl bych jeden dotaz. Mám nakoupeny nějaká ty knížky z prostředí Asterionu a jednu zrovna rozečtenou a chtěl bych případně poděkovat autorům. Kam, aby se to k nim doneslo? Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 6
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.