Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Asterionský zeměpis

Kibe
Zaslal: so říjen 20, 2007 14:05 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Re Gwaihir...studuju Geobiologii...tedy to jak funguje planeta...

Ta frekvence je blbost, protože téměř každá rostlina přijímá jinou škálu vlnových délek...proto existují různé odstíny zelené, červené a dokonce i modré-ty barvy které vidíme jsou ty ze spektra, které rostliny nepohlcují...ale mohou pohlcovat jakékoliv, akorát si vybírají podle podmínek ty nejvýkonňejší(podle toho, které hvězda vyzařuje).
Takže rosliny na asterionu by nám připadaly možná modro zelené, ale asteriňané je vidí zeleně(to kdo jak vidí barvy bych vůbec nerozebíral, protože to je relativní)

Teplota našeho Slunce se v průběhu miliard let zvyšuje a rostliny a mikroorganismy jako termoregulátor udržují víceméně stálou úroveň teploty
, ale i tlak a chemizmus. Dnešní země bez života by měla teplotu mezi 50-290°C, tlak atmosféry by byl 60x vyšší a v oceánech by bylo 13% solí.
Tahle problematika je na dlouho-doporučuji knihu Gaia.

Jinak tou rannější fází jsem nemyslel úplné počátky, ale mohlo by to být asi o 2 miliardy méně než naše dnešní Slunce...rozdíl asi o 20°(u nás).

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Zaslal: so říjen 20, 2007 14:10 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
oggysu napsal:
nechci rušit vaši intelektuální debatu, ale vy co se v tom vyznáte: nemohl by mít na něco (všechno) vliv modrý měsíc, jakožto dvojplaneta asterionu? s dvojplanetami co já vím nemáme moc zkušeností, třeba je to to, co tolik odlišuje asterion?
mojím cílem není nimrat se v tom, ale pouze poskytnout alternativní řešení a poukázat na něco, co jste dosud slušně opomíjeli.


vliv to určitě má zásadní...nejvíce asi na gravitaci a s tím spojené jevy...

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: so říjen 20, 2007 15:15 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Kibe napsal:
Re Gwaihir...studuju Geobiologii...tedy to jak funguje planeta...

Ta frekvence je blbost, protože téměř každá rostlina přijímá jinou škálu vlnových délek...proto existují různé odstíny zelené, červené a dokonce i modré-ty barvy které vidíme jsou ty ze spektra, které rostliny nepohlcují...ale mohou pohlcovat jakékoliv, akorát si vybírají podle podmínek ty nejvýkonňejší(podle toho, které hvězda vyzařuje).
Takže rosliny na asterionu by nám připadaly možná modro zelené, ale asteriňané je vidí zeleně(to kdo jak vidí barvy bych vůbec nerozebíral, ůprotože to je relativní)

Teplota našeho Slunce se v průběhu miliard let zvyšuje a rostliny a mikroorganismy jako termoregulátor udržují víceméně stálou úroveň teploty
, ale i tlak a chemizmus. Dnešní země bez života by měla teplotu mezi 50-290°C, tlak atmosféry by byl 60x vyšší a v oceánech by bylo 13% solí.
Tahle problematika je na dlouho-doporučuji knihu Gaia.

Jinak tou rannější fází jsem nemyslel úplné počátky, ale mohlo by to být asi o 2 miliardy méně než naše dnešní Slunce...rozdíl asi o 20°(u nás).


Začnu od konce - je pravda, že zářivý výkon hvězdy na hlavní posloupnosti s časem mírně roste. Otázka je, jestli by to stačilo, já bych řekl, že ne ( na základě všeobecné vzácnosti podmínek vhodných pro život ve vesmíru a Occamovy břitvy), ale nemám znalosti, abych to mohl korektně dokázat... Takže jestl chceš, můžeš se pobavit studiem a počítáním a pokusit uvést jako protipříklad model soustavy, kde by seděla jak gravitace, tak teplota, tak spektrální třída slunce apod. Wink

Co se týče těch frekvencí, tak mám dojem, že pleteš jablka s hruškama - to, že nějaký předmět pohltí část spektra a pak se jeví jako barevný ještě neznamená, že jakoukoli část spekra je možné využít k fotosyntéze nebo dokonce, že všechno, co je takto pohlceno je k ní využito - to by pak fotosyntetizovalo aj moje tričko.

z wikipedie:
"Zachycením světla rostlinným pigmentem začíná vlastní proces fotosyntézy, který spotřebuje energii světelného kvanta a přemění ji na energii chemické vazby. Vlnové délky viditelného světla mají hodnoty v intervalu 400 - 800 nm. Fotosyntéza zelených rostlin využívá světlo v rozsahu pouze 380 - 720 nm. Tomuto světlu se říká fotosynteticky aktivní záření (ve zkratce FAR nebo PhAR)."

no a intenzita toho fotosynteticky aktivního záření v případě nižšího výkonu slunce by byla jaksi zanedbatelná... nicméně mohl by existovat nějaký "chlorofil" který by bral energii i z delších vlnových délek ... ale to je spekulace, navíc pokud nějaká taková sloučenina existuje, tak je pravděpodobně mnohem méné efektivní než ty , co využívají pozemské rostliny - protože "dlouhej foton"má prostě míň energie než "krátkej"...

Co se týče vnímání barev, tak to je samozřejmě relativní, nicméně lidské oko, taky zaznamená jen ten rozsah 400-700 nm ... jestli jsi biolog, tak si můžeš rozebrat, jestli je čípek ( nebo terčík? prostě to druhý, co není tyčinka) v oku schopen rozpoznávat i barvy, které na zemi řadíme do infračerveného nebo dokonce rádiového spektra.

Navíc mě ještě napadá, že pokud před 2mld lety byla na zemi podobná teplota jako dnes, tak někde blíž ke slunci bylo asi dost vedro už tehdy...

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Gwaihir
Zaslal: so říjen 20, 2007 15:23 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Kibe napsal:
oggysu napsal:
nechci rušit vaši intelektuální debatu, ale vy co se v tom vyznáte: nemohl by mít na něco (všechno) vliv modrý měsíc, jakožto dvojplaneta asterionu? s dvojplanetami co já vím nemáme moc zkušeností, třeba je to to, co tolik odlišuje asterion?
mojím cílem není nimrat se v tom, ale pouze poskytnout alternativní řešení a poukázat na něco, co jste dosud slušně opomíjeli.


vliv to určitě má zásadní...nejvíce asi na gravitaci a s tím spojené jevy...


No pokud má větší vliv než náš měsíc, tak jedině v neprospěch života na asterionu - větší gravitace znamená větší slapové jevy, tedy větší příliv ... taky to znamená větší zpomalování rotace obou planet ( náš měsíc je třeba už úplně zastavenej, co do rotace a i na zemi je každý den delší a delší...) to znamená, že pokud není asterion "čerstvej", tak by na něm byl mnohem delší den, než 24 hodin ... což by btw. způsobilo například obrovské rozdíly v teplotě mezi dnem a nocí... Wink

Doteď jsem ale myslel, že modrý měsíc má přiblině stejnou úhlovou velikost na Asterionské obloze, jako ten náš ( tzn. nějakých půl stupně)

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Gwaihir
Zaslal: so říjen 20, 2007 15:30 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Bohdan napsal:
copak koupil sis deku proti záření z vesmíru za 30 k Very Happy


Já naštěstí ne, ale někteří lidi jsou fakt schopní to koupit...

Tohle je problém hlavně v medicíně - člověk, co se v tom nevyzná v podstatě ani nemůže rozlišit opravdový vědecky podložený způsob léčby od zhovadilostí, jako je homeopatie, tachyonizované přívěsky, kapka krve v černém poli, preparáty vyráběné z vaší vlastní moči atakdále...

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Kibe
Zaslal: so říjen 20, 2007 18:34 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Re Gwaihir:
Ty vlnové délky jsou opravdu relativní...pokud by naše slunce mělo jiný poměr spektra, tak by si rostliny vytvářely jiné chlorofily-není náhoda, že mají nejvíce toho, který odpovídá nejsilnějšímu záření...pokud by byla na Ast. červenější část spektra, tak by ho bylo i více a tedy by bylo stejně výkonné, jako to naše(kvalitu by nahradila kvantita)-nikde jsem neřekl, že by vlnová délka byla více než 720nm a že je možné fotosintetizovat všechny typy záření(tvoje tričko by nefotosintezovalo, ale princip je stejný, proto je "barevné")-akorát by byl jiný poměr záření a celkově méně krátkých vln.

Vnímání barev(čípky): 723-645 nm ? červená, 575-492 nm ? zelená a 492-450 nm ? modrá...jinak ta efektivita jiných sloučenin je právě závislá na množství dodávaného světla více, než na látce samotné.

A povrchová teplota planety je taky hodně závislá na složení atmosféry...navíc by ta asterionská byla větší(při stejném g a menším objemu planety)

Myslím, že tahle debata ztratila smysl už před hodnou dobou a dost uhnula od tématu...navíc to stejně vysvětlit nepůjde Very Happy, ale jsem toho názoru, že asterion tak jak je vytvořen je logický.

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bohdan
Zaslal: so říjen 20, 2007 21:18 Citovat
Založen: 26.2.2005 Příspěvky: 197
Smysl ztratila protože víc než jeden dlouhej příspěvek snižujou čtenost. Jen bych měl dotaz na tvůrce jestli to čtou jak často je na asterionu asi tak zatmění slunce jestli je modrej měsíc větší než náš tak by mělo bejt častějc ne ? Smile

_________________
Bůh mi odpustí, jeto ostatně jeho řemeslo.
Heinrich Heine 1856
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: ne říjen 21, 2007 18:02 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
to Kibe:

1)Ve skutečnosti s klesající teplotou zářiče se nemění jen složení spektra, ale zároveň také klesá intenzita vyzařování na VŠECH vlnových délkách - tzn i červeného světla by bylo míň, na druhou stranu asterion má být blíž k slunci, takže by se to tím mohlo jakoby dorovnat, ajestli by se to dorovnalo je ale otázka - nedá se to řešit moc obecně, pokud bys to htěl dokázat, tak je potřeba najít přesné parametry ( stáří a hmotnost slunce, hmotnost asterionu a jeho vzdálenost od slunce) pro které by to sedělo.

2)Jak tomyslíš, že je logický? Jakože by mohl existovat i v našem vesmíru, za předpokladu, že bysme zrušili magii a vypadal by z geografikého hlediska tak jak vypadá? - Takhle to totiž chápu já a je to IMHO naprostá blbost.

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Kibe
Zaslal: ne říjen 21, 2007 19:02 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Ne, mylím to tak, že pokud připočítáme, že to ja fantasi a je tam magie, tak mi tento svět nepřijde přitažený za vlasy

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: po říjen 22, 2007 11:37 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
No tak v tom případě ale žádný takovýsvět nemůže být "přitažený za vlasy", ne? Wink

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Kibe
Zaslal: po říjen 22, 2007 16:14 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
to je úhel pohledu...asterion mi připadá téměř vysvětlitelný z našeho pohledu...

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: po říjen 22, 2007 16:50 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Kibe: Tak se pojďme domluvit, že až se tu objeví příště nějaký dotaz typu: "Jaktože je severní polární kruh blíž k rovníku než jižní?" nebo: "Rovný mapy nejdou nalepit na glóbus, jih musí být strašně zdeformovaný." Tak to dotyčnému vysvětluješ ty Wink

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Rauksul
Zaslal: pá květen 09, 2008 10:29 Citovat
Založen: 21.2.2007 Příspěvky: 274 Bydliště: Žižkov, Minkor (nyní Louky)
Krásná debata, škoda že jsem se nepřipojil dřív... Tak mě napadá, namohlo by to být temnou hmotou a temnou energií? Very Happy něco jako že magie svou přítomností přitahuje větší množství temný hmoty (potažmo energie) která dorovnává tu hmotnost (planety)? Přece jen většina hmoty i energie vesmíru je "temná"Very Happy - Záhadný problém, záhadné vysvětleníSmile A to s tím pólem, nyvyšlo pak někde v opravách, že ta mepa lednoru má být 1,4 krá vyšší? Very Happy ... jen nevím, jestli to nabylo po týhle diskuzi....

_________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Kibe
Zaslal: ne květen 11, 2008 7:35 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Tedy, to by docela pomohlo...navíc třošku přizvednout nadm. výšku.
Výbornej nápad, navíc myslím, že nikde není výška uváděna, tedy by to nebyl ani takový zásah do textů Smile Idea

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rauksul
Zaslal: po květen 12, 2008 11:04 Citovat
Založen: 21.2.2007 Příspěvky: 274 Bydliště: Žižkov, Minkor (nyní Louky)
Právě, a navíc pokud si dobře vzpomínám, tak jsem někde četl, že pořádně měřit nedmořskou nějšku se ještě neumí, ža jediný pořádný hodnoty josu ještě z dob arvedanů (který zas pro změnu neměli tolik zmapovanej Lendor...). Takže jim to možná až tolik nepřijde...

_________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 3 z 5
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.