Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Zlo vs. Dobro

Za kterou stranu hrajete nejraději???

Zlo   [ 5 ]  
8%
  8%
Dobro   [ 28 ]  
45%
  45%
Vypočítavý parchant (tak i tak)   [ 28 ]  
45%
  45%

Celkem hlasů : 61
Blind Guardian
Zaslal: st červen 29, 2005 20:32 Citovat
Založen: 3.1.2005 Příspěvky: 593 Bydliště: na cestách-vyhnanec...
TO Lamius: já sem schopen je "chápat" ( pokud se něco takového dá vůbec říct, nikdo nejí jak to vlastně je) ale nesouhlasím s nimi Wink .

TO Raven: stálá hladina v krvi Very Happy

_________________
Jsem hrdina a jsem zpátky
se zbraněmi a magickými kouzly
zodpovím každičkou otázku
-Blind Guardian
Tales from Twilight World
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
David Cabal
Zaslal: čt březen 30, 2006 10:30 Citovat
Založen: 1.3.2006 Příspěvky: 151 Bydliště: Františkovy Lázně
ZLO, ZLO, ZLO - jednoznačně ZLO Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Toj Akkhari
Zaslal: čt březen 30, 2006 19:22 Citovat
Založen: 20.3.2006 Příspěvky: 118 Bydliště: Albireo - kdesi ve Východní čtvrti
zlo ani dobro nemohou jedno nad druhym zvitezit...at zije cesta pragmatismu ! Smile

_________________
Bůh nestvořil člověka, ale člověk stvořil Boha
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elrian
Zaslal: pá březen 31, 2006 13:23 Citovat
Založen: 17.11.2005 Příspěvky: 130
Až se dopátrám jaký je vlastně rozdíl mezi dobrem a zlem, tak vám řeknu. Když už bylo toto téma zadáváno, mohlo se specifikovat, jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Kibe
Zaslal: pá březen 31, 2006 19:37 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
myslím, že se filosofováním cíle nedá dobrat....dobro a zlo jsou na Asterionu(a i na naší zemi-pokud věříte) 2 póly jednoho celku a jako takové jsou stanoveny bohy(Bohem)...nemá cenu řešit co je pro koho dobré, protože i skřet ví, jak to je(pokud se nemílím, tak prochází velmi bolestivou přeměnou)....a i člověk ví jak konal(pokud je dostatečně oduševnělý, aby to cítil-není postižen....nejde o intelekt, protože i sebeinteligentnější stroj bude stále strojem, který se znovu nikdy nenarodí) a také se cítí provinile,opuštěn,zklamán........
základem dobra a zla je víra a proto se filosofováním nelze dobrat jejich hodnot

pokud je neco nepochopitelně napsáno(občas se mi to stává), nebo máte výhrady, tak si rád "zafilosofuju" Question

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elrian
Zaslal: so duben 01, 2006 8:08 Citovat
Založen: 17.11.2005 Příspěvky: 130
Ne díky, filozofovat se mi nechce, i když to velice rád dělám. Jen jsem čekal jestli bude mít nějakou obdobnou odpověď, nebo jestli napíše rovnou rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami. Ale aspoň mám dobrý téma na úvahu do školy.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Kibe
Zaslal: so duben 01, 2006 8:55 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
podle mě je rozdíl každému zřejmý....prostě vrozený....nevím, jestli se nám někdy stalo, že bychom se při hraní dostali do situace, kdy jsme se nemohli shodnout, zda je to dobré nebo špatné....a i v normálu.....ale problémy byly třeba při řešení složitějšíh problémů, kdy za cenu menšího zla se podařilo velké dobro(měřítkem byl třeba počet obětí)....

filosofie se toho nemůže nikdy dobrat(vždycky přijde někdo novej....)-to je můj názor a myslím, že důkazem je přes2000 let filosofie, ktará v podstatě nestanovila nic(jen se ve všem rejpe...) Smile

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Zaslal: út leden 16, 2007 11:02 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Tak jsem došel závěru, že nejlepší je rovnováha...ale rovnováha nenastává když budou síly "dobra a zla" 50:50, jak si hodně lidí podle pravidel myslí, ale 100:0...pokud je to 50:50, tak je dost velká snaha o změnu tohoto stavu=nerovnováha, ale pokud je to 100:0, tak se nikdo a nic nebude proti ničemu bouřit-všichni budou štastní-tak trochu ráj Cool (kromě krve a dobrodružství chtivých hráčů drd Laughing )...opakem, tedy 0:100 lze rovnováhy taky docílit, ale znamená to vynechat život, proti kterému, ač možná nevědomně tato temná strana mince bojuje a při tomto poměru je zničen...

Co se ale týká světů drd, tak jsem pro poměr 50:50, protože by to jinak asi byla dost nuda Twisted Evil ... Laughing

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: út leden 16, 2007 12:53 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Podle mě nejde být "černobílý", tj. sem tam dobrý, sem tam zlý. Prostě si vyber buď jedno a nebo druhé. Takže jak říká Kibe 100:0 (resp. 0:100). Jenže je to dáno tak, že nemůže existovat zlo bez dobra a naopak. Kde bys pak měl definici toho druhýho? A co je lepší? Zlo a nebo dobro? A co bylo dřív, zlo a nebo dobro(vejce nebo slepice? Wink )? Obojí je prostě součást světa. Záleží na tobě jakou cestu si zvolíš, ale obě jsou možné (samozřejmě že ne obě najednou...!!!).
Ono se to o nějaké procento může odchýlit, ale záleží jestli kráčíte po cestě dobra (klikatě a šíleně nudně a bláhově a tak vůbec...) či zla (hezky za nosem, z kopečka...). Lamius vám to pak sečte. A nejde si dělat co chcete, dokud tu neexistuje "svobodná volba" jako jeden z principů Asterionu. Buď tak a nebo onak, jediná volba kterou máte je nahoru/dolu, dobro/zlo. A Řád světa je tu od toho, aby tomu dal nějaký smyl, ne??? Kdyby byli všichni dobří, k čemu by Řád světa byl? A kdyby byli zlí? Jak by pak Řád světa mohl fungovat?
Takže suma sumárum. Nejde tak ani o rovnováhu dobra/zla, jako spíš o koexistenci obojího, a to v poměru 100:0 (ku tomu druhému) tj. něco jako 100:100. A je to... Cool

Sem zvědavej komu se to chtělo číst Very Happy Rolling Eyes

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Gilgalad
Zaslal: út leden 16, 2007 14:23 Citovat
Založen: 14.9.2003 Příspěvky: 294 Bydliště: České Budějovice
Kibe napsal:
Tak jsem došel závěru, že nejlepší je rovnováha...ale rovnováha nenastává když budou síly "dobra a zla" 50:50, jak si hodně lidí podle pravidel myslí, ale 100:0...pokud je to 50:50, tak je dost velká snaha o změnu tohoto stavu=nerovnováha, ale pokud je to 100:0, tak se nikdo a nic nebude proti ničemu bouřit-všichni budou štastní-tak trochu ráj Cool (kromě krve a dobrodružství chtivých hráčů drd Laughing )...opakem, tedy 0:100 lze rovnováhy taky docílit, ale znamená to vynechat život, proti kterému, ač možná nevědomně tato temná strana mince bojuje a při tomto poměru je zničen...

Co se ale týká světů drd, tak jsem pro poměr 50:50, protože by to jinak asi byla dost nuda Twisted Evil ... Laughing


Zlo může být obsaženo v dobru a naopak dobro ve zlu:) Těžko v tom hledat nějaký poměr - stejně jak je tomu u našeho reálného světa:)

_________________
Cesta jde pořád dál a dál
kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla
a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést
až k větší cestě, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest.
A potom kam? To nevím sám.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Zaslal: čt leden 18, 2007 16:17 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
To Gilgalad:
Tak s tím nesouhlasím...že je zlo obsaženo v dobru...
poměr samozřejmě nelze hledat, použil jsem ho pro vysvětlení...

To Sadaam:
Právě, že to je "černobílý"...myšlenka je taková vždycky a pak už jenom podle toho, jak moc je člověk omezen strachem, nebo svou "slabostí"(lennost, pohodlnost,...) posle toho se zachová-pak už to skoro nikdy není černobílé...a řád světa se řídí převážně tím, jak se projeví na venek, proto má smysl

jinak jedno bez druhého může existovat, akorát si nesmíš dobro představovat, jako "Ježíška", ale jako stav rovnováhy...pak už ho definovat nepotřebuješ a ani by jsi to nedokázal...

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unnamed
Zaslal: čt leden 18, 2007 16:25 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
To Kibe: Já zase nesouhlasím s tebou. Wink
Tvoje pojetí dobra se mi zdá zmatené. Když říkáš rovnováha, tak by to mohlo znamenat toto: Doktor někomu zachrání život, bez něj by pacient nepřežil. Doktor si řekne: "Ale ne! Co jsem to udělal?! Vždyť teď jsem porušil rovnováhu." Ještě toho večera se vydá do města a zabije bezdomovce ve spánku. (Jeden život zachránil...musí tedy také jeden vzít.)
Sice jsem to trošku moc přehnal, ale takhle jsem to pochopil z toho tvého vysvětlení. Laughing
Já "dobro" beru jako stav, který se rovná dodržování všech norem (Řádu světa) a "zlo" jako snahu o jeho obcházení.
Smile

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ
Kibe
Zaslal: čt leden 18, 2007 17:53 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
tak to jsi si asi nepřečetl všechno, co jsem se pokoušel vysvětlovat výšeWink

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: čt leden 18, 2007 20:27 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Sadaam napsal:
Podle mě nejde být "černobílý", tj. sem tam dobrý, sem tam zlý. Prostě si vyber buď jedno a nebo druhé. Takže jak říká Kibe 100:0 (resp. 0:100). Jenže je to dáno tak, že nemůže existovat zlo bez dobra a naopak. Kde bys pak měl definici toho druhýho? A co je lepší? Zlo a nebo dobro? A co bylo dřív, zlo a nebo dobro(vejce nebo slepice? Wink )? Obojí je prostě součást světa. Záleží na tobě jakou cestu si zvolíš, ale obě jsou možné (samozřejmě že ne obě najednou...!!!).
Ono se to o nějaké procento může odchýlit, ale záleží jestli kráčíte po cestě dobra (klikatě a šíleně nudně a bláhově a tak vůbec...) či zla (hezky za nosem, z kopečka...). Lamius vám to pak sečte. A nejde si dělat co chcete, dokud tu neexistuje "svobodná volba" jako jeden z principů Asterionu. Buď tak a nebo onak, jediná volba kterou máte je nahoru/dolu, dobro/zlo. A Řád světa je tu od toho, aby tomu dal nějaký smyl, ne??? Kdyby byli všichni dobří, k čemu by Řád světa byl? A kdyby byli zlí? Jak by pak Řád světa mohl fungovat?
Takže suma sumárum. Nejde tak ani o rovnováhu dobra/zla, jako spíš o koexistenci obojího, a to v poměru 100:0 (ku tomu druhému) tj. něco jako 100:100. A je to... Cool

Sem zvědavej komu se to chtělo číst Very Happy Rolling Eyes



Mno, pokud tvrdíš, že dobro nemůže existovat bez zla, protože je pomocí něj definováno a naopak, pak je to křížová definice a není tudíž definované ani jedno. Například pokud definuješ trojúhelník jako rovinný útvar, který má součet vnitřních úhlů 180° a zároveň 180° definuješ jako součet vnitřních úhlů trojúhelníka, tak pořád nemáš potuchy o tom, co je to trojúhelník. Very Happy

Jinak dobro ani zlo nejsou žádné absolutní pojmy. Co někomu připadá jako zlo je pro jiného dobro. A řád světa je koneckonců pěkné svinstvo. Proč by se například nemohly oživovat mrtvoly na práci v dole? Nechápu. Čím je to horší než řekněme chodící sochy?

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
oggysu
Zaslal: čt leden 18, 2007 21:08 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
no tak pokud oživuješ mrtvoly, tak to je dost neetické. původně to totiž byly živé bytosti. jejich oživení je tedy ovládnutí nečího mrtvého těla démonem. horší verzí je násilné připoutání něčí suše zpět do materiálního těla, neřku-li něčího jiného. naproti tomu je oživení sochy pouze zakletí démona do neživého předmětu (ano mohlo by se tvrdit, že mrtvola je také neživý předmět, ale to by byla věčná diskuze). stejně tak by se mohlo srovnávat oživování mrtvých se zaklínáním démonů do meče. Rolling Eyes
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 7 z 11
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.