Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Zlo vs. Dobro

Za kterou stranu hrajete nejraději???

Zlo   [ 5 ]  
8%
  8%
Dobro   [ 28 ]  
45%
  45%
Vypočítavý parchant (tak i tak)   [ 28 ]  
45%
  45%

Celkem hlasů : 61
Lamius
Zaslal: út duben 12, 2005 15:50 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
Nebudu tady rozebírat Řád Asterionu. Ale rozdíl mezi skutečným Dobrem a skutečným Zlem v jejich podstatě je zcela jasný. Ideálem Dobra je celý krásný svět plný šťastných bytostí, ideálem Zla je pravý opak. Princip Dobra převedený do praxe je snaha o štěstí okolního světa a ano, taky sebe, ale takovým způsobem, že vlastní štěstí nesmí být na úkor okolního světa. Princip Zla je samozřejmě opak. A to NEJDE nijak relativizovat, mást, upravovat či cokoliv dalšího. To jsou prostě principy.
JINÁ VĚC je, zda je něco dobré nebo špatné a praktická aplikace těchto principů na svět. Např. někdo se může snažit bojovat pro dobro tím, že uvězňuje jiné tvory (zločince), čímž jsou samozřejmě oni nešťastí. Jaký je rozdíl v tom, co dělají třeba únosci? V tom O CO SE SNAŽÍ. Ten strážník či co se snaží, aby se princip dobra rozšířil co nejvíce (jinak aby prostě co nejvíce lidí apod. bylo co nejšťastnější). A to nepůjde jinak než pozatýkat spoustu zločinců. Udal jsem tenhle příklad, protože se nejvíce nabízí, ale zrovnatak to platí pro cokoliv dalšího.
A NEZAMĚŇOVAT to s konkrétnímy činy- v uvedeném případě ten strážník může věřit v cokoliv skvělého, ale může být třeba hlupák, věřit špatným principům (třeba xenofobním nebo rasistickým) nebo jinak být celkově negativní (třeba napařit deset let někomu, kdo ukradl bochník chleba může třeba někoho strhnout na temnou cestu, kam by se jinak nevydal). Takže jeho činnost může ve skutečnosti pomáhat principům zla. To je ovšem otázka na KONKRÉTNÍHO STRÁŽNÍKA s KONKRÉTNÍ ČINNOSTÍ.
MŮŽEME POROVNÁVAT JEDNOTLIVÉ ČINY A UVAŽOVAT O NICH ZDA SLOUŽÍ SPÍŠ DOBRU NEBO ZLU, ALE NIKDO NEMŮŽE TVRDIT, ŽE DOBRO A ZLO JSOU TO SAMÉ. To prostě není pravda. Můžeme relativizovat činy (často oprávněně), ale ne principy. Kdo tvrdí něco jiného, tak se buď VELMI mýlí, nebo lže.

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blind Guardian
Zaslal: út duben 12, 2005 21:36 Citovat
Založen: 3.1.2005 Příspěvky: 593 Bydliště: na cestách-vyhnanec...
Jo.
A so třeba lesní požár? Ten ničí a zabíjí vše nač příde, ale obnoví půdu a umožní růst novým bytostem. Je dobrý nebo zlý? Dobro se bez zla neobejde a na opak.

_________________
Jsem hrdina a jsem zpátky
se zbraněmi a magickými kouzly
zodpovím každičkou otázku
-Blind Guardian
Tales from Twilight World
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kenny
Zaslal: st duben 13, 2005 6:07 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
Tal lesní požář,jako neživá věc nemůže být dobrá ani zlá.Prostě jen je.O tom rozhoduje ten,kdo ho založí.A pokud ho nikdo nezaloží,tak je to prostě příroda.

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Patches
Zaslal: st duben 13, 2005 6:51 Citovat
Založen: 25.3.2005 Příspěvky: 64 Bydliště: Východní Dálavy
Nezbývá, než souhlasit... Příroda je k problému dobra a zla indiferentní (alespoň podle mě) - prostě je jaká je.
Otázkou je jak moc je člověk (elf,...) součástí přírody a nakolik je tedy jeho role ve světě determinována. Svůj pohled na svět si totiž jen málokdo může svobodně zvolit, je ovlivňován dědičností, prostředím, zkušenostmi (viz Lamiusův příklad se zlodějem chleba). A jen málokdy se člověk změní k lepšímu (nebo horšímu) bez působení těchto vnějších faktorů.
Nechci tady relativizovat dobro a zlo, v tom je snad jasno, jde mi spíš o osobní odpovědnost...

_________________
Meč nebo škrtící drát, smrt je pořád smrt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
domingo
Zaslal: st duben 13, 2005 7:45 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 70
Ja si myslim ze dobro a zlo je vo vseobecnosti relativna zalezitost.
Zavisi totiz od pozorovatela ktory rozhoduje ci je dana vec dobra alebo zla. Zavisi od pozorovatelovych znalosti, skusenosti, od toho ci je do danej veci zapojeny alebo nie, od jeho kulturnej vychovy, atd ...

Pojmy 'dobro' a 'zlo' nemaju zmysel bez pojmu 'moralka'. Moralka totiz deli veci na dobre a zle.

Vyplyva to aj z toho, preco existuje vela 'zlych' ludi - teda ludi, ktorych vnima (casto lokalna) 'vacsina' ako 'zlych'. Oni su totiz presvedceny ze robia dobru vec alebo vec ktora moze vyustit vo 'vacsie dobro' v ich moralnom systeme. Zavisi este od toho aku prioritu priradzuju 'pachaniu dobra' pre seba, skupinu do ktorej patria, spolocnost ktorej su sucastou a pre zvysok sveta.
Dokonca aj sialenci ktory su v terminologii DrDo 'zakonne zly' necitia ze su zly alebo nemoralny -> len maju prevrateny hodnotovy rebricek. Ako ich vnima okolie je ina vec.

Podla mna rad sveta v Asterione nie je o tom ci sa pacha 'dobro' alebo 'zlo' ale o tom ci sa dodrziavaju nejake pravidla (ktore aj tak nikto nepozna). To ze tie pravidla viac-menej suhlasia s moralnym systemom uznavanym v nasej spolocnosti je koli tomu aby sa PJ vedel rozhodnut ako 'odmenit' hraca a ako zhruba sa spravaju NPC-cka o ktorych vie ze su 'odmeneny' (skret/hrdina/drak).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blind Guardian
Zaslal: st duben 13, 2005 10:35 Citovat
Založen: 3.1.2005 Příspěvky: 593 Bydliště: na cestách-vyhnanec...
Jo, ale Shade konal "zlo" jen kvůli tomu, že chtěl páchat zlo. Stejně tak Ústa smrti.
Dobře požár ne. ALe jestli bereš jen do co je živé tak nemrtví a MB (Smrtky) taky nejsou zlé Smile .

_________________
Jsem hrdina a jsem zpátky
se zbraněmi a magickými kouzly
zodpovím každičkou otázku
-Blind Guardian
Tales from Twilight World
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Patches
Zaslal: st duben 13, 2005 12:09 Citovat
Založen: 25.3.2005 Příspěvky: 64 Bydliště: Východní Dálavy
Nemyslím si, že každá osoba přemýšlí v intencích konám dobro/konám zlo. Většina "obyčejných" lidí dělá prostě to, co jim v dané situaci připadá jako nejlepší řešení a záleží na jejich osobním žebříčku hodnot, jestli upřednostní svůj prospěch, prospěch společnosti nebo jen prospěch svých nejbližších...
Jen lidé, kteří dost času a vůle se těmito věcmi zabývat do hloubky, si možná časem sami navyknout přemýšlet v globálnějším měřítku a tomu přizpůsobit své činy... Myslím, že to je jediná cesta, jak se vymanit z vlivu okolí a vytvořit si zcela vlastní pohled na svět - do té doby se dívají na svět očima společnosti, v níž žijí... A tehdy se na jedné straně mohou změnit k lepšímu, ale na druhé straně se objevuje nebezpečí, že začnou konat zlo cíleně a plánovaně - ať už proto, že je to výhodnější, nebo protože je to baví...
Z tohohle hlediska mi připadá jako poměrně přesný systém přesvědčení z AD&D, kde dobro a zlo beru jako ono univerzální dobro nebo zlo a řád a chaos jako dobro z pohledu společnosti -> chaoticky dobré postavy kašlou na dobro společnosti, ale neudělají nic, co se neshoduje s jakýmsi dobrem a zákonně zlé, zase neporušují zákony společnosti, ale klidně ničí život všem kolem sebe..
A pokud jde o MB, tak ty dělají to, co je dobrý pro ně, tj. šíří svou vyvolávací emoci... smůla, že je to většinou strach nebo nenávist Smile

_________________
Meč nebo škrtící drát, smrt je pořád smrt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kenny
Zaslal: st duben 13, 2005 16:14 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
Nemrtví a MB oprvadu nejsou zlý.Ovládá je jejich emoce.

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blind Guardian
Zaslal: so duben 16, 2005 14:31 Citovat
Založen: 3.1.2005 Příspěvky: 593 Bydliště: na cestách-vyhnanec...
Kenny napsal:
Nemrtví a MB oprvadu nejsou zlý.Ovládá je jejich emoce.

Zkus to říct nějakýmu zaklínači...
Ale to s těma emocema se mi nezdá (nechci-na rozdíl od Nazareie-použít slova jako "blbost" nebo "volovina"). Většina nemrtvých nemá Duši, vlastní vůli a ani inteligenci. Nemohou se tedy řídit emocemi (je pravda -a to přiznávám-,že ze stejných důvodů jako zbraně). A co třeba Khorne (Bůh Krve, Pán Trůnu lebek a jeden z Ničivých mocností-bůh Chaosu)? Ten má mozek (menší) jak lískový ořech a řídí se jen instinkty a emecemi. Bhaal, Diablo a Mefisto (Pán Nenávisti, Pán Teroru a Pán Chaosu) by potom taky nebyli zlí (přinejmenším jeden-Bhaal, co jiného je nenávist než emoce).
A co vraždy v afektu. Vraždy kvůli osobní zášti...
Dobrá možná to přeháním ale nemrtví jsou "zlí" ze stejného důvodu, kvůli kerému je meč "zbraň".

_________________
Jsem hrdina a jsem zpátky
se zbraněmi a magickými kouzly
zodpovím každičkou otázku
-Blind Guardian
Tales from Twilight World
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kenny
Zaslal: ne duben 17, 2005 19:09 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
To mělo být spíš s nadsázkou.Ale jde o to,že oni si nemohou pomoci a pořád ke všemu cítí nenávist a oni chtějí,aby ji ostatní cítili taky.

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Patches
Zaslal: po duben 18, 2005 10:30 Citovat
Založen: 25.3.2005 Příspěvky: 64 Bydliště: Východní Dálavy
Já si to představuju asi tak, že oni prostě tu emoci ve svým okolí potřebují podobně jako my kyslík... No dobře, asi ne tak akutně a nějakej čas bez ní vydržej, ale je to pro ně něco životně důležitýho...

_________________
Meč nebo škrtící drát, smrt je pořád smrt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blind Guardian
Zaslal: po duben 18, 2005 14:00 Citovat
Založen: 3.1.2005 Příspěvky: 593 Bydliště: na cestách-vyhnanec...
Kenny napsal:
To mělo být spíš s nadsázkou.Ale jde o to,že oni si nemohou pomoci a pořád ke všemu cítí nenávist a oni chtějí,aby ji ostatní cítili taky.
To většina nekromantů a temných mágů taky.

To pratches: A šílený vrah taky.

_________________
Jsem hrdina a jsem zpátky
se zbraněmi a magickými kouzly
zodpovím každičkou otázku
-Blind Guardian
Tales from Twilight World
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Patches
Zaslal: út duben 19, 2005 7:03 Citovat
Založen: 25.3.2005 Příspěvky: 64 Bydliště: Východní Dálavy
No a kdo taky říká, že šílení lidé jsou zlí? Twisted Evil
Já myslím, že samotný pojem šílenství znamená, že onen jedinec to nemá v hlavě v pořádku (co taky jinýho, že?)... a kdo ví, jestli dokáže rozlišovat mezi dobrem a zlem... však proto taky většinu šílenejch vrahů zavíráme do léčeben místo do basy.

_________________
Meč nebo škrtící drát, smrt je pořád smrt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jaros.ml
Zaslal: út duben 19, 2005 12:39 Citovat
Založen: 3.8.2004 Příspěvky: 153 Bydliště: Olomouc - Litovel - Chudobín
Switch napsal:
Hrajete radši za zlé postavy nebo za dobré? Stojíte vždy za bezprávím jako Gandalf šedý či bílý? Nebo vedete intriky jako Saruman a snažíte se vše ukořistit pro sebe?


Tady má někdo rád Pána prstenů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Yahoo Messenger ICQ
Jaros.ml
Zaslal: út duben 19, 2005 12:41 Citovat
Založen: 3.8.2004 Příspěvky: 153 Bydliště: Olomouc - Litovel - Chudobín
Blind Guardian napsal:
Jo.
A so třeba lesní požár? Ten ničí a zabíjí vše nač příde, ale obnoví půdu a umožní růst novým bytostem. Je dobrý nebo zlý? Dobro se bez zla neobejde a na opak.


Ne jedno je vedlejším účinkem druhého a to záleží na činu a velikosti.Všechno je v rovnováze ale prvotní úmysl je zlý nebo dobrý nikdy ne obojí
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Yahoo Messenger ICQ

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 11
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.