Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Zlo vs. Dobro

Za kterou stranu hrajete nejraději???

Zlo   [ 5 ]  
8%
  8%
Dobro   [ 28 ]  
45%
  45%
Vypočítavý parchant (tak i tak)   [ 28 ]  
45%
  45%

Celkem hlasů : 61
oggysu
Zaslal: pá říjen 19, 2007 16:18 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
unnamed napsal:
Stvořitel se podle mě přestal Asterionem zabývat. Jinak by asi něco udělal už když se Sedmnáctka rozpadla a bohové začali zasahovat aktivně do dění na Asterionu. Další možností je, že má Asterion jako takový experimentální svět a jen sleduje dění na něm jako v televizi - však mu taky nabízí hodně zajímavých zcén, o to už se lidé postarají. Smile
Každopádně toho bylo o Stvořiteli hodně málo řečeno a vůbec netuším co všechno je v jeho moci. Asi je to takové vypodobnění Boha v našem světě...

nechci nikoho urazit ale myslím že to chápete špatně... stvořitel je dost podobný bohu stvořiteli, hospodinu či jvhv, chcete-li. ten, věřte křesťanům nebo ne, taky stvořil svět, ale že by zabránil světovým válkám? invazi do iráku? stvořitel dal světu volbu tím že stvořil myslící tvory, ne khar tím, že odmítl božství. proto klidně může být všude a nikde (nebo jak to u něj je) a sledovat dění na asterionu. ač s nevolí, nezasahuje. kdyby měl zasahovat vždy když se mu něco nelíbí, pak by to pro něj bylo něco jako počítačová hra a myšlení by přestalo mít jakýkoli význam. jenže on udělal to co už takoví stvořitelé dělávají(možná že je jen jeden univerzální stvořitel): stvořil myslící tvory a doufal, že to bude tentokrát jinak a dobře...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bohdan
Zaslal: pá říjen 19, 2007 17:52 Citovat
Založen: 26.2.2005 Příspěvky: 197
A nebo ho to strašně baví že to pokaždy dopadne stejně Very Happy. My ostatně taky koukáme na filmy kde od začátku víme kdo vyhraje a koukáme zase znova. Jenže on nepíše scénář scénář se mu nějak vyvine a o to je to hezčí co by to bylo za život ? Proč by dělal něco co by věděl jak dopadne jedině že by se chtěl pochlubit jinejm stvořitelům. Ale spíš to vypadá na verzi 1.

_________________
Bůh mi odpustí, jeto ostatně jeho řemeslo.
Heinrich Heine 1856
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oggysu
Zaslal: pá říjen 19, 2007 18:41 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
Bohdan napsal:
A nebo ho to strašně baví že to pokaždy dopadne stejně Very Happy. My ostatně taky koukáme na filmy kde od začátku víme kdo vyhraje a koukáme zase znova. Jenže on nepíše scénář scénář se mu nějak vyvine a o to je to hezčí co by to bylo za život ? Proč by dělal něco co by věděl jak dopadne jedině že by se chtěl pochlubit jinejm stvořitelům. Ale spíš to vypadá na verzi 1.

už z podstaty stvořitele my nepřijde, že by se jednalo o bytost která by se vyžívala v nějakých akčních a hororových světech, stejně jako v tele novelách... on spíše doufá, že Asterion by mohl být tím světem, kde to dopadne "jinak".
představa několika "vytahujících se" stvořitelů mi přijde už opravdu uhozená. i kdyby se nevytahovali...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bohdan
Zaslal: pá říjen 19, 2007 21:49 Citovat
Založen: 26.2.2005 Příspěvky: 197
Jaká je ta podstata?
A co je jinak? co je pro něj čas a jak posoudí výsledek?
Myslíš že sedí a píše si průběžný? Á tak 17ka porazila koruly 1:0 pro dobro válka na modrym měsíci 1:1. Možná dělaj jen sázky jak to vlastně dopadne kurz 20:1 na to že Khar porazí Taranise vsázim 10 světů co dopadnou dobře. Smile

Co je to podstata stvořitele????????

_________________
Bůh mi odpustí, jeto ostatně jeho řemeslo.
Heinrich Heine 1856
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: pá říjen 19, 2007 23:01 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
oggysu napsal:
unnamed napsal:
Stvořitel se podle mě přestal Asterionem zabývat. Jinak by asi něco udělal už když se Sedmnáctka rozpadla a bohové začali zasahovat aktivně do dění na Asterionu. Další možností je, že má Asterion jako takový experimentální svět a jen sleduje dění na něm jako v televizi - však mu taky nabízí hodně zajímavých zcén, o to už se lidé postarají. Smile
Každopádně toho bylo o Stvořiteli hodně málo řečeno a vůbec netuším co všechno je v jeho moci. Asi je to takové vypodobnění Boha v našem světě...

nechci nikoho urazit ale myslím že to chápete špatně... stvořitel je dost podobný bohu stvořiteli, hospodinu či jvhv, chcete-li. ten, věřte křesťanům nebo ne, taky stvořil svět, ale že by zabránil světovým válkám? invazi do iráku? stvořitel dal světu volbu tím že stvořil myslící tvory, ne khar tím, že odmítl božství. proto klidně může být všude a nikde (nebo jak to u něj je) a sledovat dění na asterionu. ač s nevolí, nezasahuje. kdyby měl zasahovat vždy když se mu něco nelíbí, pak by to pro něj bylo něco jako počítačová hra a myšlení by přestalo mít jakýkoli význam. jenže on udělal to co už takoví stvořitelé dělávají(možná že je jen jeden univerzální stvořitel): stvořil myslící tvory a doufal, že to bude tentokrát jinak a dobře...


A může stvořitel stvořit šutr, co pak nedokáže uzvednout? Very Happy

A jestli je stvořitel vševědoucí, tak zná celou budoucnost, to znamená, že budoucnost je daná, tzn. jakápak svobodná vůle? Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
unnamed
Zaslal: so říjen 20, 2007 15:47 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
V tom případě stvořil Sedmnáctku a vyžádal si od nich slib, i když věděl, že ten slib bude porušen.
Stvořitel není tedy v žádným případě vševědoucí.
Tady jde jen o to, že vytvořil určité pricnipy a bohové měli být ochránci těchto pricipů. Co se stane bohům, kteří tento slib největšímu Stvořiteli poruší? Nic. Tak proč potom chtěl nějaký slib? Existuje vůbec ještě Stvořitel? Kam se uchýlil po vytvoření Sedmnáctky?
Na tyto a další otázky si odpovíme v dalším díle "Za oponou". Laughing

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ
oggysu
Zaslal: so říjen 20, 2007 19:26 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
berete mě za slovo a zase se ptáte na hlouposti. stvořitel si samozřejmě nezapisuje skóre, ani nevsází světy (s kým by se vsázel?). prostě pozoruje a doufá. toť vše. děláte ze stvořitele něco jiného než je.
ad gwaihir: znám důkaz sporem... ale ten se týká boha-stvořitele, či jhvh. asterionský stvořitel není všemohoucí, a už vůbec ne vševědoucí.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bohdan
Zaslal: so říjen 20, 2007 20:57 Citovat
Založen: 26.2.2005 Příspěvky: 197
Tak dobře ptám se Co je stvořitel? vypadá to že ty to víš nebo mě aspoň odkážeš na nějakej text a já v tom budu mít rád jasno Smile

_________________
Bůh mi odpustí, jeto ostatně jeho řemeslo.
Heinrich Heine 1856
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oggysu
Zaslal: so říjen 20, 2007 21:22 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
Bohdan napsal:
Tak dobře ptám se Co je stvořitel? vypadá to že ty to víš nebo mě aspoň odkážeš na nějakej text a já v tom budu mít rád jasno Smile

tak to ti nepovím. myslím že by to měl každý tak podvědomě cítit, pro ty co ani netuší, ať si přečtou pro inspiraci třeba bibli, nebo jakýkoli podobný text.
komu se nechce, pak ať se spokojí s vysvětlení že: je to bytost abstraktní (ale klidně si ji představujte jako malého vousatého staříka), který je emocionálně odproštěný od lidského vědoí, maximálně pociťuje lítost nad stále se opakujícími zklamáními z jednotlivých světů. jeho myšlení, pokud skutečně myšlením je, je velice vzdálené lidskému, proto se to tak těžko vysvětluje. ťoť vše.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tavicz
Zaslal: ne říjen 21, 2007 13:42 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Jak myslím, že každý má o Stvořiteli jiné představy a Stvořitel Asterionu (SA) je podle mě zcela zásadně jiný, než Bůh bible (BB). Rozhodně se víc dle dřívějšího popisu přibližuje židoveskému pojetí Boha (tedy bez NZ).
Jak se dívám na Stvořitele Asterionu já (a rozdíl proti Bohu bible):
1. SA, stejně jako BB, měl tu obrovskou moc stvořit svět. Určitě ho stvořil tak, jak nejépe uměl a vytvořil bytosti se svobodnou vůlí (humanoidy). Zde je otázkou, PROČ ho stvořil. Např. BB stvořil svět, aby nebyl sám a měl vedle sebe svobodného partnera. Proto BB potřebuje člověka a člověk Boha (neboť člověk je proti BB omezený). Pokud BA není všemohoucí a stvořením světa se vyčerpal natolik, že odešel do ústraní, pak je samozřejmě velkou otázkou, proč ho vytvořil a jestli myslící humanoidy Asterionu potřebuje.
2. Stvoření SVOBODNÝCH lidí (humanoidů) je podstatná věc. Narozdíl od andělů, kteří jednají zcela podle vůle Boha, jsou lidé svobodní a mohou volit mezi Dobrem a Zlem. Proto BB dovolu ve světě Zlo, jinak by byl despotický a neuznával by svobodu člověka. To je vidět např. i na vztahu některých rodičů k dětem. Někteří rodiče neuznávají svobodu svých dětí a jejich způsob života. Jiní rodiče děti sledují z povzdálí a bezasahují, respektují svobodu. Zde mi přijde, že SA zachovává tuto svobodu mezi 17kou a jejich přívrženci a 10kou a jejich přívrženci a nezasahuje.
3. Velká otázka je, jestil stojí SA na straně Dobra nebo Zla nebo někde uprostřed a jak je definováno samo Dobro nebo Zlo. Např. BB je v bibli definován jako Dobro, tedý BB je samotnou definicí Dobra a vše, co dělá, je dobré. Na druhé straně stojí Satan, který pokřivuje toto Dobro ve svůj prospěch a tím tvoří Zlo. Zlo tedy není ekvivalentním opakem Dobra, ale pouze jeho pokřiveností. Zlo tedy nedokáže nic nového tvořit, pouze pokřivovat, zatímco Dobro umí tvořit. Proto je Dobro silnější než Zlo a nakonec ho přemůže. Proto je BB všemohoucí, protože může tvořit. Zatímco Satan ne.
4. Nesouhlasím s tvrzením, že SA je oproštěn od lidského vědomí a citů a že nic necítí, protože pak by nedokázal vytvořit city (kdyby si je sám nedokázal představit). BB má k člověku osobní vazbu a BB je Láska a má mnoho citů. Zde je podle mě největší rozdíl mezi BB a SA, protože SA nemá osobní vztahy s tvory a světem a dle mého není ani synonimem Lásky a Dobra. SA dle mého pohledu stojí v ústranní a světa si moc nevšímá, je dle mého názoru také někde mezi Dobrem a Zlem. Také je velký rozdíl ve vnímání SA a BB už jen v pohledu na posmrtný život a jeho význam. Už jen proto, že na Asterionu humanoidé stráví ve smrti jen omezený čas a pak se vrací zpět na Asterion. Bible má zcela jiné pojetí posmrtného života.
5. Velkou otázkou je všemohoucnost SA. Jestli se stvořením vyčerpal a nyní už nemá sílu, a proto stojí v ústraní nebo je to jinak. Také je otzkou, za je vševědoucí, zda zná věe a nenvnímá časovou osu jako humanoidé Asterionu. To už je dost ale i o tom, jak jsou definovány přírodní zákony. Např. v našem světě je čas navázán na hmotu a z našeho pohledu "před velkým třeskem" neexistovala žádná hmota ani čas. Jen Bůh, který je tak na čase nutně nezávislý a nevnímá čas jako my. Ono "před velkým třeskem" je samo o sobě nesmysl, protože když neexistoval čas, tak nemoho být ani "před". Je to tak trochu jako diskuze o zeměpise Asterionu. Když změním jednu věc, změní se mi všechny na to navázané a vznikají tak logické chyby (z našeho pohledu). Protože na jednu stranu si představujeme Asterion podobný Zemi a na druhou stranu je tolik jiný, že se nedá se Zemí a našim světem srovnávat na 100% (jinak jsou tam nelogičnosti). A navíc, my si nedokážeme představit něco naprosto diametrálně odlišného než to, co známe (zkuste slepému vysvětlovat barvy - stejně si to nedokáže představit).
Osobně se dívám na SA jen jako na Stvořitele a bohy Asterionu vnímám jako bohy podobné (ne stejné!) bohům Řecka, kteří mají určitou moc a zájmy atp. Víc o tom asi nemá smysl přemýšlet, protože se dochází na stále větší nelogičnosti nebo věci, které si nikdo z nás nedokáže představit. Podobně, jako je to se zeměpisem Asterionu...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oggysu
Zaslal: ne říjen 21, 2007 14:08 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
tavicz napsal:
Jak myslím, že každý má o Stvořiteli jiné představy a Stvořitel Asterionu (SA) je podle mě zcela zásadně jiný, než Bůh bible (BB). Rozhodně se víc dle dřívějšího popisu přibližuje židoveskému pojetí Boha (tedy bez NZ).
Jak se dívám na Stvořitele Asterionu já (a rozdíl proti Bohu bible):
1. SA, stejně jako BB, měl tu obrovskou moc stvořit svět. Určitě ho stvořil tak, jak nejépe uměl a vytvořil bytosti se svobodnou vůlí (humanoidy). Zde je otázkou, PROČ ho stvořil. Např. BB stvořil svět, aby nebyl sám a měl vedle sebe svobodného partnera. Proto BB potřebuje člověka a člověk Boha (neboť člověk je proti BB omezený). Pokud BA není všemohoucí a stvořením světa se vyčerpal natolik, že odešel do ústraní, pak je samozřejmě velkou otázkou, proč ho vytvořil a jestli myslící humanoidy Asterionu potřebuje.
2. Stvoření SVOBODNÝCH lidí (humanoidů) je podstatná věc. Narozdíl od andělů, kteří jednají zcela podle vůle Boha, jsou lidé svobodní a mohou volit mezi Dobrem a Zlem. Proto BB dovolu ve světě Zlo, jinak by byl despotický a neuznával by svobodu člověka. To je vidět např. i na vztahu některých rodičů k dětem. Někteří rodiče neuznávají svobodu svých dětí a jejich způsob života. Jiní rodiče děti sledují z povzdálí a bezasahují, respektují svobodu. Zde mi přijde, že SA zachovává tuto svobodu mezi 17kou a jejich přívrženci a 10kou a jejich přívrženci a nezasahuje.
3. Velká otázka je, jestil stojí SA na straně Dobra nebo Zla nebo někde uprostřed a jak je definováno samo Dobro nebo Zlo. Např. BB je v bibli definován jako Dobro, tedý BB je samotnou definicí Dobra a vše, co dělá, je dobré. Na druhé straně stojí Satan, který pokřivuje toto Dobro ve svůj prospěch a tím tvoří Zlo. Zlo tedy není ekvivalentním opakem Dobra, ale pouze jeho pokřiveností. Zlo tedy nedokáže nic nového tvořit, pouze pokřivovat, zatímco Dobro umí tvořit. Proto je Dobro silnější než Zlo a nakonec ho přemůže. Proto je BB všemohoucí, protože může tvořit. Zatímco Satan ne.
4. Nesouhlasím s tvrzením, že SA je oproštěn od lidského vědomí a citů a že nic necítí, protože pak by nedokázal vytvořit city (kdyby si je sám nedokázal představit). BB má k člověku osobní vazbu a BB je Láska a má mnoho citů. Zde je podle mě největší rozdíl mezi BB a SA, protože SA nemá osobní vztahy s tvory a světem a dle mého není ani synonimem Lásky a Dobra. SA dle mého pohledu stojí v ústranní a světa si moc nevšímá, je dle mého názoru také někde mezi Dobrem a Zlem. Také je velký rozdíl ve vnímání SA a BB už jen v pohledu na posmrtný život a jeho význam. Už jen proto, že na Asterionu humanoidé stráví ve smrti jen omezený čas a pak se vrací zpět na Asterion. Bible má zcela jiné pojetí posmrtného života.
5. Velkou otázkou je všemohoucnost SA. Jestli se stvořením vyčerpal a nyní už nemá sílu, a proto stojí v ústraní nebo je to jinak. Také je otzkou, za je vševědoucí, zda zná věe a nenvnímá časovou osu jako humanoidé Asterionu. To už je dost ale i o tom, jak jsou definovány přírodní zákony. Např. v našem světě je čas navázán na hmotu a z našeho pohledu "před velkým třeskem" neexistovala žádná hmota ani čas. Jen Bůh, který je tak na čase nutně nezávislý a nevnímá čas jako my. Ono "před velkým třeskem" je samo o sobě nesmysl, protože když neexistoval čas, tak nemoho být ani "před". Je to tak trochu jako diskuze o zeměpise Asterionu. Když změním jednu věc, změní se mi všechny na to navázané a vznikají tak logické chyby (z našeho pohledu). Protože na jednu stranu si představujeme Asterion podobný Zemi a na druhou stranu je tolik jiný, že se nedá se Zemí a našim světem srovnávat na 100% (jinak jsou tam nelogičnosti). A navíc, my si nedokážeme představit něco naprosto diametrálně odlišného než to, co známe (zkuste slepému vysvětlovat barvy - stejně si to nedokáže představit).
Osobně se dívám na SA jen jako na Stvořitele a bohy Asterionu vnímám jako bohy podobné (ne stejné!) bohům Řecka, kteří mají určitou moc a zájmy atp. Víc o tom asi nemá smysl přemýšlet, protože se dochází na stále větší nelogičnosti nebo věci, které si nikdo z nás nedokáže představit. Podobně, jako je to se zeměpisem Asterionu...

1. BB stvořil svět aby nebyl sám? ne, on jakožto vševědoucí ho stvořil, i když věděl, jak to skončí X oproti tomu SA stvořil svět (a ne jeden) přičemž doufal, poučen minulými zkušenostmi, že to dopadne jinak (zde mohu doporučit přečíst si Poslední kontinent od Pratchetta, kde stvrořitel tvořící rozličné světy je).
2. vpodstatě souhlasím
3. stvořitel stojí na straně dobra, stejně jako BB. jinak by řád světa vypadal jinak. a nebo by nebyl třeba. se zbytkem docela souhlasím.
4. dobrá vezměme že stvořitel emoce chápe, možná i má. jenže my také dokážeme vymýšlet magii a její zákony, astrální světy a démony a dá se říci i přírodní zákony, které si dovedeme představit, i když neexistují.
5. stvořitel není všemohoucí, kdyby byl, dokázal by stvořit dokonalý svět, a to on nedokáže, i když se o to snaží.

obecně mi přijde, že mnou použité srovnání stvořitele s BB zase někdo špatně pochopil (použil jsem to jako nejvhodnější ekvivelant pro ty, kteří dělali z SA člověka).

jenže SA stojí mnohem více mimo svět, opět se musím vrátit k pratchettovu stvořiteli: ten ho stvořil, ale od té doby ho pouze pozoruje (možná až na výjimky jako stvoření sedmnáctky ap.). BB zasahoval alespoň v biblických dobách do životů smrtelníků často a s většinou fatálními následky.
toť vše. zvrhlo se nám to tu v teologickou diskuzi, na kterou, alespoň já v součastné době, nemám dostatečné obeznámení s problematikou. o takovéhle věci se dokázaly středověké koncily přít i celá léta. vlastně o daleko menší detaily.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kibe
Zaslal: ne říjen 21, 2007 16:25 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Tahle problematika je asi ještě složitěší, než zeměpis...aby člověk o něčem takovém mohl zasvěceně mluvit, tak by musel nejprve prozřít a pochopit, jak to chodí v našem světě(který se ač to tak nevypadá, také řídí přesně danýmy zákony a existuje tady něco velmi podobného tvárnosti)...
Jenže by zároveň také věděl, že sama debata na toto téma nemá logické východisko a ani by se ji nepokoušel začít....
Jednoduše berme Asterionského stvořitele jako samotný princip(řád) a bohy jako anděly patronující určité vlastnosti...stvořitel nemůže být fyzicky existující(nějaký fousatý děda) bytost-jak už zaznělo: čas pro Boha neexistuje a ten tedy není hmotný...

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gwaihir
Zaslal: ne říjen 21, 2007 17:23 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
citace:
asterionský stvořitel není všemohoucí, a už vůbec ne vševědoucí.
Tohle je právě potřeba si ujasnit...





tavicz napsal:
Jak myslím, že každý má o Stvořiteli jiné představy a Stvořitel Asterionu (SA) je podle mě zcela zásadně jiný, než Bůh bible (BB). Rozhodně se víc dle dřívějšího popisu přibližuje židoveskému pojetí Boha (tedy bez NZ).
Jak se dívám na Stvořitele Asterionu já (a rozdíl proti Bohu bible):
1. SA, stejně jako BB, měl tu obrovskou moc stvořit svět. Určitě ho stvořil tak, jak nejépe uměl a vytvořil bytosti se svobodnou vůlí (humanoidy). Zde je otázkou, PROČ ho stvořil. Např. BB stvořil svět, aby nebyl sám a měl vedle sebe svobodného partnera. Proto BB potřebuje člověka a člověk Boha (neboť člověk je proti BB omezený).
No nevim ... mám dojem , že někteří lidi by s tebou nesouhlasili ...
citace:
Pokud BA není všemohoucí a stvořením světa se vyčerpal natolik, že odešel do ústraní, pak je samozřejmě velkou otázkou, proč ho vytvořil a jestli myslící humanoidy Asterionu potřebuje.
2. Stvoření SVOBODNÝCH lidí (humanoidů) je podstatná věc. Narozdíl od andělů, kteří jednají zcela podle vůle Boha, jsou lidé svobodní a mohou volit mezi Dobrem a Zlem. Proto BB dovolu ve světě Zlo, jinak by byl despotický a neuznával by svobodu člověka. To je vidět např. i na vztahu některých rodičů k dětem. Někteří rodiče neuznávají svobodu svých dětí a jejich způsob života. Jiní rodiče děti sledují z povzdálí a bezasahují, respektují svobodu. Zde mi přijde, že SA zachovává tuto svobodu mezi 17kou a jejich přívrženci a 10kou a jejich přívrženci a nezasahuje.
3. Velká otázka je, jestil stojí SA na straně Dobra nebo Zla nebo někde uprostřed a jak je definováno samo Dobro nebo Zlo. Např. BB je v bibli definován jako Dobro, tedý BB je samotnou definicí Dobra a vše, co dělá, je dobré. Na druhé straně stojí Satan, který pokřivuje toto Dobro ve svůj prospěch a tím tvoří Zlo. Zlo tedy není ekvivalentním opakem Dobra, ale pouze jeho pokřiveností. Zlo tedy nedokáže nic nového tvořit, pouze pokřivovat, zatímco Dobro umí tvořit. Proto je Dobro silnější než Zlo a nakonec ho přemůže. Proto je BB všemohoucí, protože může tvořit. Zatímco Satan ne.
4. Nesouhlasím s tvrzením, že SA je oproštěn od lidského vědomí a citů a že nic necítí, protože pak by nedokázal vytvořit city (kdyby si je sám nedokázal představit). BB má k člověku osobní vazbu a BB je Láska a má mnoho citů. Zde je podle mě největší rozdíl mezi BB a SA, protože SA nemá osobní vztahy s tvory a světem a dle mého není ani synonimem Lásky a Dobra. SA dle mého pohledu stojí v ústranní a světa si moc nevšímá, je dle mého názoru také někde mezi Dobrem a Zlem. Také je velký rozdíl ve vnímání SA a BB už jen v pohledu na posmrtný život a jeho význam. Už jen proto, že na Asterionu humanoidé stráví ve smrti jen omezený čas a pak se vrací zpět na Asterion. Bible má zcela jiné pojetí posmrtného života.
5. Velkou otázkou je všemohoucnost SA. Jestli se stvořením vyčerpal a nyní už nemá sílu, a proto stojí v ústraní nebo je to jinak. Také je otzkou, za je vševědoucí, zda zná věe a nenvnímá časovou osu jako humanoidé Asterionu. To už je dost ale i o tom, jak jsou definovány přírodní zákony. Např. v našem světě je čas navázán na hmotu a z našeho pohledu "před velkým třeskem" neexistovala žádná hmota ani čas. Jen Bůh, který je tak na čase nutně nezávislý a nevnímá čas jako my. Ono "před velkým třeskem" je samo o sobě nesmysl, protože když neexistoval čas, tak nemoho být ani "před". Je to tak trochu jako diskuze o zeměpise Asterionu. Když změním jednu věc, změní se mi všechny na to navázané a vznikají tak logické chyby (z našeho pohledu). Protože na jednu stranu si představujeme Asterion podobný Zemi a na druhou stranu je tolik jiný, že se nedá se Zemí a našim světem srovnávat na 100% (jinak jsou tam nelogičnosti). A navíc, my si nedokážeme představit něco naprosto diametrálně odlišného než to, co známe (zkuste slepému vysvětlovat barvy - stejně si to nedokáže představit).
Osobně se dívám na SA jen jako na Stvořitele a bohy Asterionu vnímám jako bohy podobné (ne stejné!) bohům Řecka, kteří mají určitou moc a zájmy atp. Víc o tom asi nemá smysl přemýšlet, protože se dochází na stále větší nelogičnosti nebo věci, které si nikdo z nás nedokáže představit. Podobně, jako je to se zeměpisem Asterionu...


Jeden rozdíl tu je - v pozemském zeměpisu (respektive přírodních zákonech) žádné nelogičnosti nejsou, narozdíl od pozemského náboženství ( kteréhokoli ) takže není IMHO důvod domnívat, se, že by na Asterionu nešlo vytvořit náboženství, které by co do logické konzistence bylo ekvivalentní některému z těch pozemských nebo je v tom dokonce překonávalo.

Každopádně bych byl spíš pro verzi stvořitele ala Zeměplocha. Vlastně bych byl pro všechno ala Zeměplocha, protože Prattchet si na rozddíl od většiny jiných autorů uvědomuje, že snažit se zákony imaginárního světa obsahujícího magii jakkoli přiblížit těm našim je blbost ... doporučuju k přečtení Vědu na Zeměploše...

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
tavicz
Zaslal: po říjen 22, 2007 7:36 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Díky za reakce. Vesměs s nimi souhlasím. Ještě bych doplnil (můj pohled na věc):
Jeden rozdíl tu je - v pozemském zeměpisu (respektive přírodních zákonech) žádné nelogičnosti nejsou, narozdíl od pozemského náboženství ( kteréhokoli ) takže není IMHO důvod domnívat, se, že by na Asterionu nešlo vytvořit náboženství, které by co do logické konzistence bylo ekvivalentní některému z těch pozemských nebo je v tom dokonce překonávalo.
Dost pochybuji o tom, že by pro Asterion někdo vymyslel originální a zároveň ekvivalentní náboženství jako je v našem světě, aspoň pokud se jedná o křesťanství. Křesťanství není jen bible. Na téma samotného křesťanství bylo napsáno snad statisíce knih, možná víc. Navíc křesťanství má mnoho větví (řeckokatolické, pravoslavné, katolické, anglikánské, evangelické... - to jsou ty největší, ale je jich hafo). Katolické má mnoho řádů (františkánský, dominikánský atd.) a na to navázané cirkve. Cirkev je ještě jiná kapitola náboženství. Ne každý, kdo věří v určité náboženství, musí být v některé jeho círvkvi (i když před 2. vat. koncilem to bylo tak vnímáno). O každé větvi bylo napsáno mnoho knih, ať už kanonických nebo ne. Existuje mnoho společenství apod. Miliony mnichů a kněží po tisíce let se nezabývali ničím jiným. A to je jen křesťanství. Pak je tu mnoho jiných náboženství... Myslím, že není v silách úzké skupiny lidí vytvořit originální RPG ekvivalent.
Ale myslím, že to není ani nutné. Prattchet to vystihl správně, jak již bylo napsáno a je to i můj názor. Kdyby šlo totiž o ekvivalent "uděláme to jako budhismus, ale nazveme to Víra ve Velkého pavouka", nedopadlo by to dobře. Neboť nějaký hráč by mohl být znalec budhismu a brzy by to prokoukl a pokud by byl opravdu velký znalec, brzo by začal být nespokojený. Tím myslím, v tomto ohledu je to podobné zeměpisu. Pokud je někdo velmi znalý fyziky a astronomie, chemie a biologie, brzy začně být nespokojený s popisem zeměpisu Asterionu, přestože je vše možné svádět na magii (viz téma o zeměpisu). Nakonec, vždy existuje někdo, kdo má v určitých oborech větší znalosti než autor fantasy modulu.
Nejdůležitější je podle mě uvěřitelnost (ať už v oblasti náboženství nebo zeměpisu nebo čemkoli jiném fantasy). Aby se dalo říct: "OK, vím, že v našem světě je to hloupost, ale takto by to za jistých okolností přece jen mohlo být. A navíc s magií... Co vlastně vím o magii?" Je to podobné, jak u filmu. V naprosté většíně filmů (a ve všech fantasy filmech, např. ala Piráti z Karibiku) jsou logické hlouposti. Jde o to, jestli je divák zkousne nebo ne. Stejně jako hráč fantasy svět. (Piráti 1 byla skvělá. I když plná nelogičnsotí, tak je pro mě uvěřitelná. Piráti 3 už je pro mě natolik přitažená za vlasy, že to považuji za brak. Stejně jako např. Matrix 1 vs. Matrix 3)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tavicz
Zaslal: po říjen 22, 2007 7:47 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
A uvěřitelné by to mělo být pro všechny hráče. Nejen pro PJ nebo autora modulu. Pokud nějaký aspekt světa přijde nějakému hráči naprosto neuvěřitelný a hloupý a vymyslí to lépe a tak, aby to nekolidovalo s ostatními aspekty, pak je to asi OK. Pokud se hráči neshodnou na víc aspektech, ať je klidně vynechají a hrají jinak. Pokud se jim nezdá uvěřitelný a možný celý systém světa, ať hrají jiný svět (klidně středověk na Zemi). Pak asi nebudou hrát ani na magii, tudíš ani DrD(+), ale třeba GURPS....I když takový hráč asi na diskuzi o Asterionu není, že? Smile
Jde o poměr mezi fantasy a realitou našeho světa. Někdo má větší fantasii a dokáže se vžít do více možností, jiný třeba ne.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 10 z 11
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.