Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  KHAR

Lamius
Zaslal: čt březen 24, 2005 17:43 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
Já jsem Ti rozuměl dobře. Nemyslel jsem, že by jsi NUTNĚ ten vliv dělal apod. Ale já nesouhlasím s názorem, PROČ by postava na 5. úrovni nemohla být (TEORETICKY) klidně králem země (ne, že by se to někdy nějaké mojí postavě asi podařilo- ale možné je všechno). A zrovnatak nerozumím, PROČ by postava na 36. (kdyby se tam nějaká někdy dostala) měla mít možnost dostat nějaký vliv jen tak kvůli tomu, že je na 36. Pokud by se nějaká moje postava na tu třicátoušestou dostala v uvozovkách "zabíjením medvědů v horách", tak když by sešla z hor, tak by neměla VŮBEC ŽÁDNÝ vliv nebo známost o ní. Tohle byl sice extrémní příklad a podobně to platí u jakéhokoliv jiného. Já u hráčů prosazuju: "jak si to uděláte, takové to máte". Můj názor. Smile

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kenny
Zaslal: čt březen 24, 2005 18:53 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
Já naprsoto souhlasím.Král Walden je taky asi válečník na 3.úrovni Very Happy

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Raven Damiel
Zaslal: pá březen 25, 2005 10:13 Citovat
Anonymní
Na to, aby zabil Igen-Ura bude muset asi ještě trochu trénovat Smile .
Kenny
Zaslal: ne březen 27, 2005 13:05 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
To asi jo Very Happy

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tuk-Enek
Zaslal: ne březen 27, 2005 20:16 Citovat
Založen: 5.6.2004 Příspěvky: 161 Bydliště: Praha
Uniká mi sice, kdo je Igen-Ur...

Já sem si představoval postavu procházející klasickou změtí různých dobrodružství. Jasně, že sejde-li někdo z hor po dvaceti letech, tak moc vlivu mít nebude. Jenže postava na 5té úrovni je vcelku slabá... Ano, mohla by kontrolovat třeba i Albireo, jenže A) jsem mluvil o PC a ne NPC, jasně, že NPCčka můžou mít vlivu, kolik jim GM nadělí... B) bude-li PC na 5tém levlu vládnout Albireu... no, bude to mít asi dost těžký a, pojme-li to GM alespoň trochu reálně, jsem celkem zvědavej, jak dlouho si tu vládu (reálnou, ne že bude mít porád ten titul) udrží.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kenny
Zaslal: po březen 28, 2005 18:17 Citovat
Založen: 17.9.2003 Příspěvky: 609 Bydliště: Celý Asterion
Proč by ne?
Třeba takový zloděj na 5.úrovni,který bude pocházet z mocného šlechtického rodu má po smrti otce šanci začít vládnout v Albireu.Po dobrodružství,ve kterém odstraní své konkurenty,posílí svoji podporu(oslava,propaganda) a usedne na post.Za ochranku si najme soji družinu a přes ně další lidi,kteří jsou nejspolehlivější,ale ty už nebudou mít k ní takvý přístup.
To byl jen teoretický příklad.Myslím,že by se to dalo.

_________________
Já nejsem odpadlík, jak vy tvrdíte a vašim soudům se jenom směju.Já jsem jenom rozšířil poznání dané našemu národu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lamius
Zaslal: pá duben 01, 2005 11:34 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
Vždyť to není nic nemožného. Obecně řečeno mu stačí získat na svojí stranu dost lidí (organizací), kteří (které) mají nějaký druh moci. A je jedno, jestli ty lidi přesvědčí, podplatí, zastraší, zaváže si je nebo na ně bude něco vědět. Nejspíš kombinace všeho. To tu je ještě možnost spoustu lidí odstranit nebo zkompromitovat a dosadit si vlastní loutky- to by ovšem chtělo od postavy už opravdu naprosto mimořádný výkon, protože tohle se může obzvlášť zvrhnout, takže to nepředpokládám.
Velká většina vlastních postav (resp. v tomhle případě hráčů) nejspíš nikdy nebude tak dost chytrá, aby skutečně dokázala zmocnit se a udržet vlády nad /něčím/. Jednoduše protože v reálu taky tyhle schopnosti (nebo všehoschopnosti Laughing ) má opravdu málokdo. Ale pokud ano, proč ne. To je čistě na postavě (hráči).
Podle mě nejdůležitější schopností politika je "schopnost obklopit se správnými lidmi". A pokud to nějakým způsobem postava zvládne...
Existuje hodně možností, jak se postava na nízké úrovni může dostat do čela. Je vždycky otázkou, nakolik je její moc rozšířená, ale to platí zrovnatak u postavy na 36. úrovni.
Vůbec s úrovněmi- dokážu si představit, že takový mág nebo sicco na 20. se dokáží udržet jen za pomoci svojich schopností, ale u ostatních postav je vcelku jedno, zda jsou na první nebo třicátéšesté, protože jim schopnosti povolání pomůžou jen minimálně. Může existovat pár vyjímek (lupič kradoucí kompromitující materiály z vil vlivných lidí Laughing ), ale to dodávám pro úplnost, protože to jsou skutečně vyjímky vyžadující originální a příhodný přístup. Ještě můžou mít postavy na vysokých úrovních nějaké mocné magické předměty, které za ně (část) práci udělají, ale pokud není PJ rozdavač věcí typu "ovládni dav" nebo "očaruj mysl", tak asi mít nebudou.
Ale klidně můžu i napsat způsoby, jak se dostat k moci a udržet se. Všechny mají společné to, že vyšší úroveň rozhodně pomůže, ale není 100% podmínkou.

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tuk-Enek
Zaslal: ne duben 03, 2005 13:16 Citovat
Založen: 5.6.2004 Příspěvky: 161 Bydliště: Praha
Kenny: Tady už ale nemluvíš o klasické hře, ale o hře, která je přímo orientovaná na získávání vlivu. Potom, samozřejmě, proč ne, když to hráče a GM baví... Já sám sem celkem dlouho ved hru, která se právě o získávání vlivu tímto způsobem opírala a dobře jsme se bavili...

Lamius: V zásadě souhlasím, až na to, že postavy na vyšších úrovních mají víc výhod obecně, nejen sicco a mág - je tu také lupič (když už se držíme toho DrD clasic) (získání důvěry apod.), chodec (psychické schopnosti), čaroděj se v mnoha směrech mágovi vyrovná (investigativní kouzla, PS magie...), theurg taky...
Ale opět platí to, co jsem psal výše Kaennymu - to už je hra zaměřená tímto směrem, já jsem původně mluvil ohře složené z takové všehochuti, nebo spíš prostě o hře, která bynebyla orientovaná tímto směrem, ale ani nijak zvlášť od něj (vraždění vlků v lesích a medvědů v horách only).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lamius
Zaslal: út duben 12, 2005 15:12 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
O.K. Smile Ale já jsem nepsal, že by postavy na vyšších úrovních neměly svoje schopnosti přímo zaměřené na získání vlivu, ale že jim pomůžou jen málo (v rámci množství ovlivněných lidí, které potřebují). Vůbec celkově vzato jim prostě jejich schopnosti SAMY O SOBĚ na to nestačí.
Hra nemusí být jednoznačně zaměřena tímhle směrem. To záleží na postavách. Pokud postava bude dejme tomu ovládat panství o velikosti vesnice, pár polí a přilehlého rybníku a zjeví se tam jednou za rok (jinak bude prolézat zatuchlá podzemí), tak klidně může. Samozřejmě z toho vyplývajícími důsledky (podle toho, jak si to postava ošetří).

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Asgaroth
Zaslal: pá duben 15, 2005 9:28 Citovat
Založen: 15.9.2003 Příspěvky: 70 Bydliště: Plzeň
Je rozdíl mezi mocí světskou a osobní. To, že získáváš moc osobní může znamenat jistý vzestup ve světské, už proto, že u leckterých povolání spojených s politikou je toto vpodstatě spojené (hlavně sicco, pak jde tohle pozorovat do jisté míry i u mága), ale to, že získáváš moc světskou nemusí znamenat, že jsi zkušený v povolání. Když sedíš na trůně a rozdáváš příkazy, rozhodně ti to válečnických zkušeností nepřidá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Tuk-Enek
Zaslal: pá duben 15, 2005 20:37 Citovat
Založen: 5.6.2004 Příspěvky: 161 Bydliště: Praha
No, jasně. Taky na Asterionu dost vlivnejch typoňů má tak pátej level a sou rádi... a jak sou vlivný.

Lamius: Nesouhlasim Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Tentokrát ale jen trochu Laughing
Jasně, že schopnosti povolání samy o sobě na nic nestačej a i u toho sicca by nějakej ten RP měl bejt. Ale takovej čaroděj? Kouzla na zjišťování info, donucování lidí a tak... chodcův odhad charakteru (na přesvědčení jsme nikdy moc nehráli, tak jsme tu schopnost pozměnili) a PS kouzla, u válečníka na vysoké úrovni respekt a úcta u armády... Jo, u některejch povolání ty schopnosti pomůžou jen někdy a jen trochu, ale u jinejch to může pomoct docela i víc než dost.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lamius
Zaslal: čt duben 21, 2005 14:57 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
Tuk-Enek: když jsem řekl málo, myslel jsem tím NE DOST. Jasně, čaroděj si může zjistit spoustu informací apod. JENŽE- proti čarodějovi někdo nasadí zase čaroděje a je nahraný. Nebo jiným způsobem vyřadí magii. V podstatě se může držet jen 1/pokud nikdo nezjistí, že je čaroděj (což je na 97% otázka času). Ostatně i tak mu to nemusí stačit. 2/pokud nemá žádného skutečně mocného protivníka (ten by si na čaroděje sehnal třeba čtyři svoje) a nemá ani proti sobě nikoho s dostatečnou antimagickou základnou.
Což je ovšem u něčeho většího jak nevýznamná vesnice velmi nepravděpodobné.
Chodcův odhad přesvědčení (tak jak existuje v dračáku) mu ve skutečnosti v tomhle ohledu pomůže jen minimálně. Přesvědčení je o obecném přístupu k dobru a zlu. Jenže (pomineme-li velmi nepravděpodobné případy, že jako zástupce dobra spravuješ skřetí říši nebo jako zátupce temnot ovládaš elfí les) otázka zaujetí názoru k někomu mocnému se o základní přesvědčení sice opírá, ale to je všechno. Znalost přesvědčení v dané situaci ještě tak k něčemu pomůže u zákonných, ale i tam to má svoje mezery. Zákoně dobrý může být plně přesvědčen, že nejlepší cestou je tě svrhnout, přestože jsi vládce relativně (nebo i skutečně!) za dobro a naopak. U zmatených přesvědčeních jsou jejich konkrétní myšlenky jen těžko odhadnutelné a u neutrálních už teprve VŮBEC NIC netušíš. Popravdě, nebýt jediné věci, celý odhad přesvědčení by chodci-vládci nepomohl skoro vůbec. Tou jedinou věcí je nápověda, jakým způsobem se máš snažit dotyčného "přesvědčit" na svou stranu. Ovšem jenom nápověda, nic víc.
Válečníkovi respekt a úcta u armády pomůže, ovšem jen do té doby, než je začne špatně platit nebo klesne v armádě disciplína. Kromě toho- držet se u moci pouze s pomocí armády (TÍM MYSLÍM- když jediné, co tě SKUTEČNĚ drží u moci je armáda) vede tařka vždy k tyranii. Protože aby jsi si trvale udržoval respekt u vojáků, k tomu ti jenom osobní úcta nestačí. Pokud ji nějakým způsobem neudržuješ, tak klesne až si nakonec armáda "zvolí nového císaře". Možná dokonce jiného "bojovníka s pověstí". MOC s pomocí armády si můžeš defacto udržet jen třemi způsoby: 1/vynikající centrální organizací a s tím trvalé udržování disciplíny (což si ovšem vyžaduje obrovské schopnosti). 2/neustálými vítězstvími s bohatou kořistí (pro vojáky)- co to požaduje je určitě každému zřejmé. 3/trvalé ústupky vojsku- což je vysoký plat a spousta jiných nákladů na armádu, ignorance výstřelků jednotlivých vojáků a vůbec všelijak plnit co si dušička vojáka zrovna žádá. Tohle se ovšem se 100% jistotou zvrhne v tyranii.
A takhle bych mohl pokračovat.

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tuk-Enek
Zaslal: so květen 07, 2005 15:05 Citovat
Založen: 5.6.2004 Příspěvky: 161 Bydliště: Praha
Lamius: Chvilková nepřítomnost nijak neomezlila mou schopnost Ti odporovat! Very Happy

Nejde o to, že by se postava držela u moci JEN za pomoci schopností povolání. To by v důsledku nesved asi ani ten sicco. Pokud chce postava vládnout, tak musí být schopná vládnout sama o sobě - musí mít nějaké to "politické" nebo "diplomatické" myšlení, schopnost najít si schopné pobočníky a být aspoň trochu chztrá. Ale schopnosti mohou pomáhat nepřímo - PS magie při výběru schopných lidí (fajn, neeliminuje yvěda nebo yrádce, který se na ni připraví, ale eliminuje neschopné blby, kteří se n aprvní pohled jeví jako schopní - a to je celkem hodně), válečník nemusí používat armádu k tomu, abz skrze ni vládl a přesto mu může pomoct, když má u ní respekt a rozumí jí - třeba tím, že bude vědět, jak udržet morálku a disciplínu a armáda, která mu věří, proti němu nebude dělat převraty...

sory za Y a Z, mám blbě přeházený klávesnice, což je pro osobz píšící zpaměti celkem handicap Sad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lamius
Zaslal: út květen 10, 2005 11:49 Citovat
Založen: 25.8.2004 Příspěvky: 256
Tuk-enek: ano, přesně tak. Sám uznáváš, že jenom schopnosti povolání nestačí. Sice pomůžou, ale prostě ne dostatečně. Jak jsi sám řekl, musí být ten dotyčný už schopný vládce sám o sobě. Ovšem schopný vládce si sice hůř, ale poradí (nejspíš) i bez schopností povolání.
Jistě schopnosti povolání můžou o něco méně schopného vládce udržet na trůně a tomu schopnému pomoci "být ještě schopnější", ovšem schopný vládce si okolo sebe by beztak měl shromáždit lidi, kteří za něj udělají většinu toho, co může jeho povolání. Samozřejmě schopnosti povolání můžou eliminovat některá rizika, případně zachránit nějakou situaci, ale to je tak všechno.
Na druhou stranu si teď vlastně nejsem jist, v čem se mnou nesouhlasíš. Já mám pocit, že se teď v podstatě shodujeme. Já si jenom nemyslím, že by postavy měly dostávat "moc" úměrně se vzestupem po úrovních, nýbrž čistě jenom na základě jejich chování ve světě.

_________________
Zyl je jediný pravý vládce a přepovědi jeho pádu jsou jen bláznivými bludy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Berdyan
Zaslal: st květen 11, 2005 13:22 Citovat
Založen: 11.5.2005 Příspěvky: 87
No khar je asi opravdu ta nejznámější bytost na celým Asterionu. Už jenom proto, že Arvedani si s ním pár let užívali a ani dneska se nedá říct, že zpasivněl. A rozhodně bych nepřál dobrodruhům ho potkat. Mám takový nejasný tušení, že jejich poslední vjem by byla buď blížící se zbraň nebo kouzlo, pokud ne něco horšího. Nechápu ty blázny, co chtěj pro Khara pracovat. Sice si při troše štěstí pomůžou ke spoustě peněz, ale vzhledem k tomu riziku (při plnění úkolu nebo i v Kharově blízkosti) to je sebevražda. Ale na druhou stranu je Khar naprosto vyjímečná osobnost, o kterou se zajímá mnoho Tařanů i Lendořanů, třeba jenom proto, že chtějí vědět, na koho nadávají a kdo nese vinnu (aspoň podle jejich názoru-když skřeti Démona vybijou celou ves, tak nebudou nadávat ani na velitele oddílu, ani ty kdo je nezastavili nebo nechali v kaši, ale na Khara).
Khar je sice (skoro) dokonalá bytost, ale když se člověk podívá na všechny jeho stránky, je to docela kruťas.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 5 z 11
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.