Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Arvedanština

Mortus
Zaslal: út březen 01, 2005 13:33 Citovat
Založen: 16.4.2004 Příspěvky: 32 Bydliště: Na cestách a v hostincích...
Asi všichni y vás by dokáyali přeložit Formuli k Holím tří čarodějů(Me...), ale kdo y vás mi řekne, jak se v arvedanštině píše : Co bude dnes k večeři, povidla, nebo buchty? Toť otáyka...
Slovíčka,gramatika, zkrátka všechno co vás napadne ohledně této problematiky...

_________________
Hodie mihi, cras tibi...

(Dnes mě, zítra tobě
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wetrixus
Zaslal: út březen 01, 2005 14:16 Citovat
Založen: 7.11.2004 Příspěvky: 175 Bydliště: Albireo
My jsem použili Angličtinu jako arvedanštinu:)

_________________
Strength and Honour
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sven Ivanhwen
Zaslal: pá březen 04, 2005 8:29 Citovat
Založen: 3.12.2003 Příspěvky: 108 Bydliště: Praha 4
Wetrixus napsal:
My jsem použili Angličtinu jako arvedanštinu:)


Tvoje reseni je pro obecne pouziti nevhodne.
1) Uplne blby kroll valecnik (resp. jeho hrac) muze umet arvedansky (rozumej anglicky) mnohem lepe nez vystudovany carodej z univerzity (resp. jeho hrac), ktery se arvedanstine venoval nekolik let
2) V pripade, ze nekdo anglicky umi trochu a nekdo vubec, apriori vyrazujes nektere hrace ze zabavy lusteni davnych napisu ....
3) Jak budes demonstrovat skretstinu ? (co treba nahradit rustinou ? Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nazarei
Zaslal: pá březen 04, 2005 11:14 Citovat
Anonymní
Souhlasim.

Ja bych to proste zkusil dat nejak dohromady. Neco malo bylo receno v hlavnim modulu o gramatice. Na zbytku se nejak domluvime a spusta slov bylo nekde prelozeno.
Cenis
Zaslal: pá březen 04, 2005 12:18 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
MORTUS: kterou formuli k holim tri carodejum myslis?!?

a jinak arvedanstinu zna strasne malo lidi, vetsinou jen ucenci (mezi nekteri magici, ale zdaleka neplati ze co mag to znalec arvedanstiny) a a ni ti ji neumi plynne protoze je to mrtvy jazyk...pokud by se dobrodruzu chteli arvedansky naucit vic nez par desitek slovicek museli by tim stravi dlouhe roky studia
a neco jako skreti rec v podstate neexistuje...ikdyz lidi ze 4 kralovstvi tak nazyvaji jazyk kterym se mluvi v Kharovych drzvach (nebo jazyk kterym oni si mysli ze se tam mluvi) ve skutecnosti se tam mlkuvi mnoha jazyky ktere uzivaji tamni domorode civilizace a to cim mluvi skreti je mixem zkomolene arvedanstiny a prave mnoha desitek techto domorodych jazyku...


a s tou anglictinou za arvedanstinu to je IMHO zajimavy napad, ale vzhledem k tomu jak malo lidi arvedanstinu zna bych ji teda nahradil spis treba japonštinou, arabštinou nebo treba rumunstinou;-)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nazarei
Zaslal: pá březen 04, 2005 13:02 Citovat
Anonymní
To Cenis
A leita measter, aster trianur

Tady nejde o to, jak si to vynahradit ve hre, ale spis jak to fakt je.
Cenis
Zaslal: pá březen 04, 2005 14:20 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
NAZAREI: tak tu jsem nikda neslysel, kde je zapsana?

no je na PJ jak to udelaji, muzou udelat znalost arvedanstiny na vyssi urovni nez s jakou pocitame my pri psani asterionu

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Wetrixus
Zaslal: pá březen 04, 2005 17:02 Citovat
Založen: 7.11.2004 Příspěvky: 175 Bydliště: Albireo
sven:Skřetí jazyk, hmmm...... co třeba němčina Laughing

_________________
Strength and Honour
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nazarei
Zaslal: pá březen 04, 2005 17:10 Citovat
Anonymní
To Cenis
No, kdyz nekdo necet pravidla...
V aplikaci hlavni modul, artefakty, Eldebranske hole moci, je to v poisu.
Wetrixus
Zaslal: pá březen 04, 2005 17:17 Citovat
Založen: 7.11.2004 Příspěvky: 175 Bydliště: Albireo
Jojo mnt jenom to přeložim do ang. jo jasně je tam.....
Pokračování příště

_________________
Strength and Honour
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unnamed
Zaslal: ne říjen 22, 2006 14:39 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
Wetrixus napsal:
sven:Skřetí jazyk, hmmm...... co třeba němčina Laughing

Ta už je zabraná trpaslíky.

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ
unnamed
Zaslal: ne říjen 22, 2006 14:44 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
Chtěl jsem se zeptat vás hráčů a PJů. Umí vaše postavy arvedansky (alespon základy), jeví o tento jazyk zájem? Mají nějakého učitele nebo to jsou samouci?
Jak jste arvedanštinu pojali jako jazyk (angličtina nebo již zmíněná japonština)? Jaké písmo, obrázkové, azbuka, latinka?
Možná moc otázek, ale vážně mě to zajímá a hlavně je to tu strašně mrtvé! Evil or Very Mad

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ
Wetrixus
Zaslal: st prosinec 27, 2006 14:19 Citovat
Založen: 7.11.2004 Příspěvky: 175 Bydliště: Albireo
hele, projed google. Sou toho tam mraky. Jinak bych ti doporucil literaturu zamerenou na jazyky...
b

_________________
Strength and Honour
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cenis
Zaslal: pá prosinec 29, 2006 22:42 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
Mohli jsme vam stvorit arvedanky jazyk, gramatiku, slovicka i nadherne pismo, ale my jsme rekli NE!

no ted vazne, nikdo z nas autoru neni natolik erudovany v lingvistice, ani natolik blazen do jazyku, abychom arvedanstinu dokazali umele vytvorit . Stejne tak pokud jde o pismo. V HM je minislovnicek, ktery bych nejradeji zatratil do pekel a ty dve fraze (na holi a pozdrav na rozloucenou) nam stvoril jeden byvaly autor, ktery o tom asi vedel vice nez my. Pokud jde o pismo, vlastne pisma, uvazoval jsem ze udelame nejakou tabulku ruznych abeced asterionu (jako maji treba ve Forgotten realmsech) ale zavrhnul jsem to pro slozitost a podle meho nazoru i nevelkou uzitecnost pro hrace (mate li na tohle jiny nazor, sem s nim).
Kazdopadne o arvedanstine zdaleka neplati ze kazdy nazev se da presne prelozit a ze kazdy nazev neco konkretniho znamena (jak by se mohlo zdta z toho zpropadeneho minislovnicku). Jiste to tak drive bylo ale arvedanstina za sebou mela tisice let vyvoje na arvede i na asterionu, urcite mela mnoho dialektu a vyznam jmen se casem ztratil (asi jako u nasich nazvu Ostrava (ano podle neceho ostreho ale ceho?), Budejovice (bude jich vice?) a mnohych dalsich).
Jak jsem psal v mem prispevku tady vyse (ktery stale plati), arvedansky plynne na asterionu mluvi snad jen khar, drakolidi, alwarrin a par dalsich borcu. Je to vlastne jeste horsi nez s nasi latinou, protoze ikdyz ta je mrtva, mame jeji gramatiku a slovni zasobu (byt nezname spravnou vyslovnost te ktere doby (rikali v antice "Cézar" nebo "Kezar"? kdovi). U arvedanstiny panuji pochyby o spravnosti gramatiky, vyslovnosti a navic slovni zasoba, kterou soucasni ucenci znaji je hodne mala a neuplna. pokud jde o arvedanske pismo, dnesni pismo 4K z nej sice vyslo ale je uplne jine, taky se jim zapisuje uplne jina rec, pro jejiz foneticke potreby bylo upraveno. Arvedanske znaky jsou sice dnes znamy, ale zdaleka ne vsechny a navic soucasni vedci stale neprokoukli nektere finty a pravidla ktere pri zapisovani arvedanstiny platily.

Tim vsim chci rict (a budu se opakovat)., ze pokud by se postavy chtely naucit arvedansky, bude jim to trvat fakt dlouho a stejne budou umet jen zlomek, asi jako byste se dneska chteli naucit sumersky...
Take si nejsem jist ze i kdybychom stvorili umelou arvednstinu, ze by se ten jazyk dal nejak vyrazne pouzit v dobrodruzstvich...

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
unnamed
Zaslal: so prosinec 30, 2006 15:57 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
To Cenis: Aha. Děkuji za podrobné vysvětlení... Wink
chtěl jsem to vědět z důvodu, když se moje družina zajímá o archeologii, jestli má šanci přečíst (ne úplně, ale třeba jen pochopi přibližný význam textu) nápisy v hrobkách a podobně (jako u hieroglyfů).

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.