Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Zlo vs. Dobro

Za kterou stranu hrajete nejraději???

Zlo   [ 5 ]  
8%
  8%
Dobro   [ 28 ]  
45%
  45%
Vypočítavý parchant (tak i tak)   [ 28 ]  
45%
  45%

Celkem hlasů : 61
Bohdan
Zaslal: po leden 29, 2007 17:14 Citovat
Založen: 26.2.2005 Příspěvky: 197
No On ale do ničeho nezahuje tak co? (Za tohle mi taky nic neudělá Very Happy )
Věcí se děje spousta ale řád se nemění. A o správnym výkladu si můžeš popovídat až s Lamiusem. Škoda že ŘÁD není nikde napsanej myslim tim jako pro obyčejný lidi. něco jako desatero co napsal bůh. Nebo podobně.

_________________
Bůh mi odpustí, jeto ostatně jeho řemeslo.
Heinrich Heine 1856
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tavicz
Zaslal: st říjen 03, 2007 12:56 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Osobně mi vadí přístup autorů Asterionu k náboženství. Náboženství a RPG je samo o sobě dosti ožehavé téma. "Hráči nejsou postavy", ale ruku na srdce, každý hráč vidí ve své postavě kus sebe. A RPG pohled na religionistiku je trochu klišé. A hráči pohled postav často deformují svým postojem. Nevěřící hráči často přehlíží náboženství v RPG světě, jejich postavy jsou buď nevěřící (což je na Asterioňany hodně nepravděpodobné, pokud nehrají za hobity) nebo svou věřící postavu v tomto ohledu často přehlíží, maximálně jsou občas rádi, když z toho mohou nějak profitovat. Naopak věřící hráči často hrají věřící postavy, ale je pro ně těžké uvěřitelně uchopit asterionské polyteistické náboženství, které z pohledu hráčů má mnohé logické chyby. Mě osobně se líbí, že autoři dali Asterionu starověký systém bohů. Je to asi ten nejlepší kompromis pro průnik náboženství ateistických i křesťanských hráčů. A dává to hře zajímavějšího ducha, než ateistické světy původního DrD.
Osobně v textu ale spatřuji velmi neotesané věty, které dávají jasně najevo, že autoři jsou (byli) nevěřící (nebo alespoň atoři jistých pasáží). Když čtu některé pasáže, jako bych slyšel některé ateisty nadávající na křesťanství (navíc ty, kteří jsou velmi zavrzelí a nechápaví). Co mám na mysli? Asi nejvíc do očí bije věta z modulu ZP: "Na Asterionu existuje krom oficiálních církví Temné desítky a Sedmnáctky také velké množství nejrůznejších sekt. Jejich cíle jsou rozmanité, některé chtějí jen ovládnout majetek svých oveček, jiné se upřímně snaží dosáhnout pomocí fanatismu lepšího života a mnohé z nich mají i politické ambice." Když přehlédnu to, že sekta je definovaná jako malá náboženská skupina (což byla kdysi všechna nábožeství), z mnoha jiných textů je vidět, že pohled z tohoto úryvku je v modulech platný nejen pro sekty, ale celý náhled na náboženství.
Už je můj příspěvěk dost dlouhý a stále méně přehledný, takže nakonec napíši krátký souhrn: Dle mého názoru je velmi těžké hrát uvěřitelně věřící postavy, hlavně pro nevěřící hráče. Je to dosti ožehavé téma, ke kterému musí PJ přistupovat velmi opratrně (pokud nejsou všichni hráči věřící nebo nevěřící). Asi nejlepší je hrát systém starověkých bohů, protože je tím dána jasná hranice mezi realitou a RPG a všichni hráči sï to dovedou díky dějepisu představit. Přesto však PJ nikdy nesmí ani náznakem náboženství obecně zhazovat oblíbeným klišé o "ovečkách", "fanatismu" apod. A to si myslím, že v modulech Asterionu v některých pasážích není zvládnuto.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
blaza
Zaslal: st říjen 03, 2007 13:10 Citovat
Založen: 25.7.2006 Příspěvky: 78 Bydliště: Hradec Kralove
Tavicz : Reklbych ,ze autori Asterionu to psali tak nejak vseobecne bez jakeho koli zamerneho pohledu. Dali v modulech jaky si odkaz na to jak by to asi melo byt. Moduly co jsem mel zatim ten cas procist jsou hlavne pro PJ. Tudiz je na nem a radoby na hracich jak si svet "ovecek" usporadaji. Nejsem odpurce ani zastance jakeho koli nabozenstvi, ale ta veta co jsi dal jako priklad vystihuje vsechno. A pokud je nekdo verici vice ci mene je jen nanem aby dal najevo PJ jak bude svou postvu hrat. A je "demokracie" tak pokud bude jeden clen v druzine silne verici a ostatni neverici a budou mu to davat najevo ,je to zas jen na hracich a o jejich vzajemne domluve.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Norec
Zaslal: ne říjen 07, 2007 10:03 Citovat
Založen: 13.10.2003 Příspěvky: 30 Bydliště: Kozlovice u F-M
Osobně nemám pocit, že by náboženství na Asterionu bylo někdy napsané neohrabaně nebo snad ateistcky. Jeden můj spoluhráč je hluboce věřící křesťan a neměl s Asterionem nejmenší problémy. Pokud se ti ale některé aspekty nelíbí tak je prostě ignoruj nebo nahraď svými.

_________________
Je jedno jaké činy vykonáš, stejně přijde Apokalypsa.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oggysu
Zaslal: ne říjen 07, 2007 11:52 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
ani nevím co byste od toho vlastně očekávali... podrobný postup jak hrát víru? těžko. nejde to napsat jako: ráno se vzbudíš, pomodlíš se... navíc se jedná o modul pro pj. jistě by ale bylo hezké mít pasáž o náboženství i v rukověti, že? ale pravděpodobně k ničemu takovému nedojde. pro mě osobně je vtb jeden z nejlepších modulů. připadá mi jako velkolepá sága, kde bohové a lidé bojují po boku proti společnému vyššímu zlu...
s hraním víry osobně nemám problém, a to jsem zapřísáhlý neznaboh. dokonce bych řekl že každá moje postava, která kdy byla (už nehraju) byla dost zarytě věřící. nejčastěji to byli vyznavači mauril:)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: st říjen 10, 2007 18:13 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
za a) na Asterionu prostě nejde být nevěřící-ateista. To si odporuje s Řádem světa, jehož působení musí každý obyvatel, každá živá bytost určitým způsobem vnímat!
Ateisté popírají jakoukoliv existenci boha nebo nějaké jiné vyšší síly... Dokonce i Khar je věřící (a možná že i nejvěrnější své víře ze všech žijících věřících Twisted Evil).

za b) zkušený hráč (a dostatečně nadšený pro RPG) by měl být schopen (a ochoten) zahrát věřící (pokud je sám nevěřící) či nevěřící (pokud je věřící) postavu... nebo se o to aslespoň pokusí.

Pojem nevěřící alá Asterion by zde asi vystihl lépe pojem "deista", tedy v podstatě ten, který vyšší moc nepopírá, ale není jí nějak svázán (nevěří v její působení na pozemské události). Snad někdo takový existuje? Question Confused

Dle mého názoru se na Asterionu žádní zarytí ateisté jako takoví prostě nevyskytují (jako v našem středověku Wink ). Tuším, že bylo něco takového napsáno již v Hlavním modulu...
No a autoři to určitě brali v potaz. Nic, co by nějak ukazovalo na ateistický pohled na náboženství jsem totiž v žádném textu nazaznamenal...

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
oggysu
Zaslal: st říjen 10, 2007 18:24 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
no takový ateista ve světě, kde bohové sami často zasahují do životů smrtelníků je věc jak řekl sadaam téměř nemožná. ale naopak: vemte si zeměplochu (vím že to je o němčem jiném...) kde bohové smrtelníky, co vykřikují že bohové nejsou sesmahnou bleskem z čistého nebe. takže jediným žijícím (to je diskutabilní) věřícím je golem (tuším dorfl). toho prostě žádný blesk sesmahnout nemůže. ať jich je sebevíc. ale to jsem odbočil...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: pá říjen 12, 2007 14:48 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Taky tu někde bylo řečeno, že asterionský pantheon je "řeckého typu"... Nemyslím, si že je to zcela přesné, protože řečtí bohové představovali původně přírodní věci jako takové (až po čase se "polidštili", ale stále představovali určité přírodní principy!) a ne jen jako "správcové", jak je to u Sedmnáctky. Každý bůh/bohyně totiž jen spravuje svoji oblast působení a nemůže být s ní přímo ztotožněn (i když se věří, že Aurion je Slunce a Slunce je Aurion, ale to je tuším "novota" od Kněží Slunce...).

Možná se autoři inspirovali řeckým pantheonem a někteří mohou být ztotožněni (Hermes = Finwalur, Dionýsos + Artemis = Tarfein...), ale tam veškerá podobnost končí. Celý systém asterionského "náboženství" je potom zcela originální... Wink

Kdo zná "historii Sedmnáctky" ví, že jejich cesta k božství a vývoj byl poněkud jiný než "geneze" řeckých božstev. Navíc by nemohlo dojít k tomu, co potkalo řecké, resp. římské bohy - totiž to, že na ně už nikdo doopravdy nebude věřit a náboženství zbyde jen jako politický nástroj, v podstatě. Na Sedmnáctku se bude pořád věřit, ale bude už "zastaralá a bezmocná" a její kněží ztratí svoji autoritu mezi lidmi (ale podle mě ne moc danou od boha, ti tu stále budou!). Na jejich místo nastoupí Desítka... Crying or Very sad

Také temní bohové jsou něco, co na Zemi nemá obdobu. Sice se smrtelníci mohli stát bohy, ale to byla určitá milost od bohů, ale na Asterionu si za to může každý temný bůh sám! Twisted Evil

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
oggysu
Zaslal: so říjen 13, 2007 19:25 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
ten "pantheon řeckého typu" byl dle mého míněn v tom smyslu, že bohové jsou si vpodstatě rovni (pokud pomineme že zeus byl hlavním bohem, ve skutečnosti ho ostatní moc neposlouchali...), jsou humanoidní (tedy ani zvířecí, ani abstraktní) a zosobňují určitý princip.
hlavní rozdíl dle mého spočívá v tom, že řečtí bohové měli svou vlastní vůli. až příliš často zasahovali do dění smrtelníků: plodili se smrtelníky děti, po těch co se jim znalíbili nebo je urazili metali blesky, prokletí a vichry, mohli být kdykoli svrženi ap...
a také nebyli zas o tolik "lepší" než smrtelníci, blížil se jim kdejaký hrdina a často je taky předčil. naneštěstí skončili většinou hloupou smrtí jako achiles...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gowery
Zaslal: po říjen 15, 2007 14:14 Citovat
Založen: 1.11.2006 Příspěvky: 54 Bydliště: Kaer Morhen
tavicz napsal:

Osobně v textu ale spatřuji velmi neotesané věty, které dávají jasně najevo, že autoři jsou (byli) nevěřící (nebo alespoň atoři jistých pasáží). Když čtu některé pasáže, jako bych slyšel některé ateisty nadávající na křesťanství (navíc ty, kteří jsou velmi zavrzelí a nechápaví).


S tím bych si dovolil rázně nesouhlasit. Být tebou bych zejména vynechal tu pasáž o "zatvrzelých a nechápavých ateistech, kteří nadávají na křesťanství", myslím, že vyvolává negativní dojem.
Rozdíl tkví především v tom, jestli dotyční na křesťanství nadávají nebo pouze vyjadřují svůj názor. Byť je mezi tím poměrně tenká hranice, je třeba ji respektovat. Stejně jako ty máš právo svobodně hlásat svůj názor (a upozorňuji, že ve středověku tomu tak nebylo a hádej, kvůli které církvi Wink ), každý má právo přiměřeným způsobem vyjádřit svůj názor na cokoliv.

V každém případě si nemyslím, že by některé pasáže v Asterionských modulech byly nevhodné. Včetně těch, co jsi citoval, mi všechny připadají naprosto v pořádku.

A perlička nakonec - je náboženství natolik ožehavé téma, že by se mu hráči měli vyhýbat? Ožehavé téma to bezpochyby je, ale v době, kdy se lidé kvůli víře neváhají zabít a vzít s sebou pár dalších jedinců, by se mu rozhodně vyhýbat nemělo.

That's all folks. Smile

_________________
THERE'S NO JUSTICE.
THERE'S JUST ME.
-Death
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Gwaihir
Zaslal: st říjen 17, 2007 16:03 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
Sadaam napsal:
za a) na Asterionu prostě nejde být nevěřící-ateista. To si odporuje s Řádem světa, jehož působení musí každý obyvatel, každá živá bytost určitým způsobem vnímat!
Ateisté popírají jakoukoliv existenci boha nebo nějaké jiné vyšší síly... Dokonce i Khar je věřící (a možná že i nejvěrnější své víře ze všech žijících věřících Twisted Evil).

za b) zkušený hráč (a dostatečně nadšený pro RPG) by měl být schopen (a ochoten) zahrát věřící (pokud je sám nevěřící) či nevěřící (pokud je věřící) postavu... nebo se o to aslespoň pokusí.

Pojem nevěřící alá Asterion by zde asi vystihl lépe pojem "deista", tedy v podstatě ten, který vyšší moc nepopírá, ale není jí nějak svázán (nevěří v její působení na pozemské události). Snad někdo takový existuje? Question Confused

Dle mého názoru se na Asterionu žádní zarytí ateisté jako takoví prostě nevyskytují (jako v našem středověku Wink ). Tuším, že bylo něco takového napsáno již v Hlavním modulu...
No a autoři to určitě brali v potaz. Nic, co by nějak ukazovalo na ateistický pohled na náboženství jsem totiž v žádném textu nazaznamenal...



Já bych naopak řekl, že Khar je jediný opravdový ateista na Asterionu... když je někdo mocnější než kterýkoli bůh ze sedmnáctky, tak je asi za "bohy" moc považovat nebude... Laughing

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
domingo
Zaslal: st říjen 17, 2007 16:21 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 70
Gwaihir napsal:
Já bych naopak řekl, že Khar je jediný opravdový ateista na Asterionu... když je někdo mocnější než kterýkoli bůh ze sedmnáctky, tak je asi za "bohy" moc považovat nebude... Laughing

Khar veri v Stvoritela ... a vzhladom na to ze mal s nim osobne skusenosti, tak to uz nie je viera ale znalost Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: čt říjen 18, 2007 15:47 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
POZNÁNÍ + VÍRA + POCHOPENÍ - podle Augustina

Khar určitě Stvořitele poznal, určitě na něj věří... ale asi ho dost dobře nechápe, když se vzdal toho, čeho se vzdal a dělá si co chce Sad

Jen by mě zajímalo, jestli s tím Stvořitel dokáže něco udělat? Nebo je jen "pozorovatelem" a nemůže už přímo zasahovat do dění??? Confused

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
domingo
Zaslal: pá říjen 19, 2007 11:17 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 70
Sadaam napsal:
POZNÁNÍ + VÍRA + POCHOPENÍ - podle Augustina

Khar určitě Stvořitele poznal, určitě na něj věří... ale asi ho dost dobře nechápe, když se vzdal toho, čeho se vzdal a dělá si co chce Sad

Jen by mě zajímalo, jestli s tím Stvořitel dokáže něco udělat? Nebo je jen "pozorovatelem" a nemůže už přímo zasahovat do dění??? Confused

Kto chape stvoritela ?

Podla mna Stvoritel by s tym mohol nieco urobit, ale nechce - nech sa 'experiment' vyvija svojim vlastnym smerom ... vysledok bude pre neho zaujimavy Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
unnamed
Zaslal: pá říjen 19, 2007 13:16 Citovat
Založen: 29.11.2005 Příspěvky: 664 Bydliště: Olomouc
Stvořitel se podle mě přestal Asterionem zabývat. Jinak by asi něco udělal už když se Sedmnáctka rozpadla a bohové začali zasahovat aktivně do dění na Asterionu. Další možností je, že má Asterion jako takový experimentální svět a jen sleduje dění na něm jako v televizi - však mu taky nabízí hodně zajímavých zcén, o to už se lidé postarají. Smile
Každopádně toho bylo o Stvořiteli hodně málo řečeno a vůbec netuším co všechno je v jeho moci. Asi je to takové vypodobnění Boha v našem světě...

_________________
One choice can change your life.
One choice can change many lives.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 9 z 11
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.