Obsah fóra Asterion Auditorium
Autor Zpráva

<  Úskalí při hraní na Asterionu  ~  Asterionský zeměpis

Martinus
Zaslal: st říjen 03, 2007 12:17 Citovat
Založen: 28.9.2007 Příspěvky: 2 Bydliště: Beskydy
Měl bych takový dotaz.
dle mého názoru je asterion naprosto skvěle propracovaný svět, ale jedna věc mi naprosto nezapadá. Jednak je z našeho hlediska docela malý, když vezmeme jak velká je planeta Země. To by ale nevadilo. Důležitější je to, že když si změříme vzdálenost území zvané Věčný led od rovníku, kde žijí krollové a přeneseme ji směrem na jih, zjistíme, že jižní pol musí být někde v Bílých nebo nedostupných horách. potom by ale nemohla být hlavní obilnice Země nářků tak blízko polu, neboť by to byla jen ledová tundra. A taky mi trochu nesedí to, že by tak blízko jižního polu byla rozpálená poušť Kirkyj.... Schválně se podívejte na mapu asterionu a zamyslete se nad tím popř. si vemte pravítko a uvidíte ( ze zzačátku jsem nad tím moc nedumal, ale jestliže Nový Amir je na jižním obratníku jak se píše v dálavách tak nevim nevim. Začal jsem nad tím přemýšlet jelikož mi trochu chybělo přostředí, kde se střídají 4 roční doby tj. jaro, léto, podzim a zima, tedy taková, kdy skutečně sněží...)

Byl bych rád, kdyby se k tomu vyjádřilo co nejvíce hráčů i PJ, popř. sdělili, jak tento problém řeší... dík.

_________________
Život je hra. Zatraceně těžká hra. Záleží na tom, jak hrajeme. Škoda, že v ní není save game a load game Surprised(
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
Cenis
Zaslal: čt říjen 04, 2007 21:22 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
Martinus napsal:
Měl bych takový dotaz.
dle mého názoru je asterion naprosto skvěle propracovaný svět, ale jedna věc mi naprosto nezapadá. Jednak je z našeho hlediska docela malý, když vezmeme jak velká je planeta Země. To by ale nevadilo. Důležitější je to, že když si změříme vzdálenost území zvané Věčný led od rovníku, kde žijí krollové a přeneseme ji směrem na jih, zjistíme, že jižní pol musí být někde v Bílých nebo nedostupných horách. potom by ale nemohla být hlavní obilnice Země nářků tak blízko polu, neboť by to byla jen ledová tundra. A taky mi trochu nesedí to, že by tak blízko jižního polu byla rozpálená poušť Kirkyj.... Schválně se podívejte na mapu asterionu a zamyslete se nad tím popř. si vemte pravítko a uvidíte ( ze zzačátku jsem nad tím moc nedumal, ale jestliže Nový Amir je na jižním obratníku jak se píše v dálavách tak nevim nevim. Začal jsem nad tím přemýšlet jelikož mi trochu chybělo přostředí, kde se střídají 4 roční doby tj. jaro, léto, podzim a zima, tedy taková, kdy skutečně sněží...)

Byl bych rád, kdyby se k tomu vyjádřilo co nejvíce hráčů i PJ, popř. sdělili, jak tento problém řeší... dík.


Toto jsou veci, nad kterymi je lepsi nepremyslet, taky jsem narazil :-)
to ze je v puvodnim HM zapsan sklon osy, to kde vede obratnik a podobne veci, je chyba. pro hrani je to nepotrebne a puvodni tvurci to asi moc neresili, proto ted celime temhle otazkam :)
ale par vysvetleni ti dam. Za prve kyrkyj - kyrkyj nema s normalnim podnebim nic spolecneho, existuje proto, ze priroda se bouri proti nekromantum a proto je hned vedle nej ledovec a proto je tak moc na jihu. proste "Its magic" Pokud jde o Sfarog, ktery je hned vedle, tak tam je situace jina, jde o poust ne saharskeho typu, ale spise typu Gobi, nebo takove te pousti co je na nejake nahorni plosine v jizni americe, proste sucha, studena poust (teda pres den je tam docela teplo :)
Za druhe, nikdo nevi, kde presne jsou poly, ale moje teorie (a tim i oficialni nazor ;-)) je takova, ze asterion ma proste oproti Zemi obri polarni cepicky. Pol rozhodne neni v bilych horach, ale hodne moc kilometru na jih (respeknive ten druhy hodne na sever od nejsevernejsiho pobrezi lendoru), proto se da zit i v risi slepych bohu na jih od bilych hor, az za touto risi zacina neco jako zaledneni.
Co me privadi k za treti - severni ledova cepicka je na asterionu proste vetsi, nez jizni. Nevim proc, tohle neni zrovna muj obor. nevim, jestli pro to existuje vysvetleni meteorologicke, geologicke, fyzykalni (treba sklon osy planety, ma neco spolecneho s velikosti zaledneni?). kdyz mi na to nejaky klimatolog odpovi budu rad, kdyz ne, nezbyva nez rict, ze severni cepicka je vetsi, nez jizni protoze "its magic"
za dalsi, na Zemi jsou obratniky cca na 1/3 vzdalenosti od rovniku k polu, pokud je obratnik v novem amiru, pak pol vychazi zhruba na uplny jizni okraj mapy, ale tam proste neni, je jizneji :-)
za dalsi Vecny led je jen nazev zemepisny, ne terminus technikus, takze neznamena ze je doopravdy vecny :-) jizni cast vecneho ledu muze na leto klidne tat a odpovidat tak gronsku, skandinavii, sibiri. Podobne skandinavii (jizni) nebo patagonii (severni) odpovida Rise slepych bohu, Zeme narku je pak uz v mirnem pasu, coz pravda neni pro "obilnici" idealni, ale je tam proste skvela cernozem :-)
a jeste posledni vec, Asterion je mensi nez Zeme, maximalne o polovinu, minimalne o 1/4 :-)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kibe
Zaslal: pá říjen 05, 2007 9:26 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Re Cenis...
"Za druhe, nikdo nevi, kde presne jsou poly, ale moje teorie (a tim i oficialni nazor Wink) je takova, ze asterion ma proste oproti Zemi obri polarni cepicky. Pol rozhodne neni v bilych horach, ale hodne moc kilometru na jih (respeknive ten druhy hodne na sever od nejsevernejsiho pobrezi lendoru), proto se da zit i v risi slepych bohu na jih od bilych hor, az za touto risi zacina neco jako zaledneni.
Co me privadi k za treti - severni ledova cepicka je na asterionu proste vetsi, nez jizni. Nevim proc, tohle neni zrovna muj obor. nevim, jestli pro to existuje vysvetleni meteorologicke, geologicke, fyzykalni (treba sklon osy planety, ma neco spolecneho s velikosti zaledneni?). kdyz mi na to nejaky klimatolog odpovi budu rad, kdyz ne, nezbyva nez rict, ze severni cepicka je vetsi, nez jizni protoze "its magic"
za dalsi, na Zemi jsou obratniky cca na 1/3 vzdalenosti od rovniku k polu, pokud je obratnik v novem amiru, pak pol vychazi zhruba na uplny jizni okraj mapy, ale tam proste neni, je jizneji Smile "

Z toho by podle mě vycházelo, že sklon Asterionské osy je menší než na Zemi(v porovnání s dráhou ekliptiky)...Tím by se zároveň vysvětlovaly ty velké polární čepice ledu(Rozdíl mezi rovníkem a póly by byl ještě větší než na Zemi...Na vysvětlení větší severní čepičky mě napadají 2možnosti:

1. Asterion neobíhá své slunce v ekvatoriální rovině, ale kvůli "něčemu" v prostoru nad touto rovinou(nad severním pólem Asterionu a i"severní" stranou slunce) je vychýlena gravitační "rovnováha", tak jak ji známe u nás a Asterion je trochu více osvětlován na jižní polokouly...

2.Vlivem konkrétních vzdušných a mořských proudů, které nelze bez kvalitních znalostí Asterionského klimatu a geografie určit...

Takže to co říká Cenis je podle mě úplně v pořádku Smile

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinus
Zaslal: pá říjen 05, 2007 13:09 Citovat
Založen: 28.9.2007 Příspěvky: 2 Bydliště: Beskydy
Super. tak v tom začínám mít alespoň trochu jasno. Mě to jen nešlo moc do hlavy. Hlavní důvod, proč jsem se tím začal zabývat je ten, že jsem takový seveřan a mám rád skandinávii. A než jsem začal hrát asterion tak jsem dobrodružství zasazoval do mírného až subpolárního pásu. Na Asterionu (resp. na Taře mi chybí ta krásná severská tajga Crying or Very sad jo a taky jsem si udělal drobnou úpravu: U mne žijí na Taře vlci, žili a vždy žít budou Exclamation , protože jsou to moje velmi, velmi oblíbená zvířata a tak prostě do přírody patří. Kharovu vlčí čapku jsem zrušil a místo toho udělám jiný artefakt...) Jinak ale musím přiznat, že s Asterionem jsem vskutku spokojen. Je to parádní svět, který má hlavu a patu takže klobouk dolů Smile

_________________
Život je hra. Zatraceně těžká hra. Záleží na tom, jak hrajeme. Škoda, že v ní není save game a load game Surprised(
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
tavicz
Zaslal: pá říjen 05, 2007 13:47 Citovat
Založen: 25.9.2003 Příspěvky: 104 Bydliště: Ztracená země
Také mi na Taře hodně chybí mírný pás. Je pravda, že do té dobý všechny generic fantasy světy byly hlavně o mírném pásu a v tom byl Asterion hodně průlomový. Nicméně myslím, že nic se nemá přehánět. Kdyby to bylo jen trochu možné, tak bych se přimlouval, aby v připravovaném Novém věku Asterionu (jak bylo naznačeno v Case temna) mohly klimatické změny vytvořit nějakou větší semi s mírným pásmem (a třeba i těmi vlky Laughing ). Moc bych se za to přimlouval.
Jinak se připojuji k názoru, že Asterion je perfektně propracovaný a s přibívajícími moduly zraje jako víno. Čím dál lepší. Držím autorům pěsti a svou podporou jednoho PJ jim zůstanu věrný. Dobrá práce. Čím víc vznikne tak kvalitních modulů i jiných materiálů o Asterionu, tím lépe. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: pá říjen 05, 2007 14:53 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Na Asterionu je moc krásný, že přišel s novým a celkem originálním a neohraným prostředí. Původní koncepce byla asi trochu "rebelií" proti těm všem klíšé "středovéké fantasy našich zeměpisných měřítek", proto je Severní Tara převážně tropická - prostě "exotická".
Proto také na Taře nečíhá za každým stromem vlčí smečka, která zaútočí na každou zbloudilou družinku začínajících dobrodruhů!

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
oggysu
Zaslal: pá říjen 05, 2007 15:27 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
nebu citovat, protože a jelikož by se text moc natáhl, ale:

1) ledové čpeičky mohou být, jak už někdo řekl, ovlivňovány STUDENÝMI PROUDY. Jak mořskými, tak vzdušnými. To je přírodní vysvětlení, pro ty komu nevyhovuje IT´S MAGIC. On je taky severní ledový oceán až po sibiř splavný díky golfskému proudu, že?

2) mírné podnebí je třeba už ve zlatém lese (ačkoli spíše jihofrancouzského typu, tam taky tak často nesněží...), v Tarosu, a dál na jih. No a komu to přijde moc na jih, pak může být klidně počasí ála Británie i třeba v Arrvee, kde může být studený proud (a zas ty proudy).

3) i mně dělá trošku problém aklimatizovat se na subtropickou a tropickou Taru. Zvlášť Dálavy (kteréžto jsou lidskou výspou číslo jedna). Ale komu by nepřišlo úžasné být dobrodruhem v zemi, kde si můžu kdekoli natrhat olivy, broskve a citrusy, namísto hrachu, fazolí a brambor? Já jako obdivovatel (pozor! ne znalec) středmoří se v tomhle opravdu vyžívám...Smile

4) když nad tím přemýšlím, nechybí mi na Taře ani tak vlci a psi (i když i ti), ale lišky. Když jsem psal pasáž hraničář do chystaného modulu, celou dobu jsem se těšil na svou představu hraničáře spojeného s totemem lišky. Nevím kde se to ve mě vzalo, ale ta ryšavá zvířátka se vzteklinou mi přijdou fascinující. Samozřejmě až později mi došlo, že žádné lišky nebudou... vaše škoda:)

5) proč by nemohla být Země nářků v mírném pásu exkluzivní obilnicí? Vezměte si Francii, Polsko, Ukrajinu, USA a Kanadu (zvláště v případě Kanady...). Ta černozem je holt černozem, jak říká Čenis:) A taky spousta otroků co tam makáSmile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cenis
Zaslal: pá říjen 05, 2007 20:07 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
Martinus napsal:
Super. tak v tom začínám mít alespoň trochu jasno. Mě to jen nešlo moc do hlavy. Hlavní důvod, proč jsem se tím začal zabývat je ten, že jsem takový seveřan a mám rád skandinávii. A než jsem začal hrát asterion tak jsem dobrodružství zasazoval do mírného až subpolárního pásu. Na Asterionu (resp. na Taře mi chybí ta krásná severská tajga :cry: jo a taky jsem si udělal drobnou úpravu: U mne žijí na Taře vlci, žili a vždy žít budou :!: , protože jsou to moje velmi, velmi oblíbená zvířata a tak prostě do přírody patří. Kharovu vlčí čapku jsem zrušil a místo toho udělám jiný artefakt...) Jinak ale musím přiznat, že s Asterionem jsem vskutku spokojen. Je to parádní svět, který má hlavu a patu takže klobouk dolů :)


vlci na tare, konecne! hrat ja ted RPG na Asterionu, tak si na Taru dam vlky tez ;-)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cenis
Zaslal: pá říjen 05, 2007 20:10 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 493 Bydliště: Taros
tavicz napsal:
Také mi na Taře hodně chybí mírný pás. Je pravda, že do té dobý všechny generic fantasy světy byly hlavně o mírném pásu a v tom byl Asterion hodně průlomový. Nicméně myslím, že nic se nemá přehánět. Kdyby to bylo jen trochu možné, tak bych se přimlouval, aby v připravovaném Novém věku Asterionu (jak bylo naznačeno v Case temna) mohly klimatické změny vytvořit nějakou větší semi s mírným pásmem (a třeba i těmi vlky :lol: ). Moc bych se za to přimlouval.
Jinak se připojuji k názoru, že Asterion je perfektně propracovaný a s přibívajícími moduly zraje jako víno. Čím dál lepší. Držím autorům pěsti a svou podporou jednoho PJ jim zůstanu věrný. Dobrá práce. Čím víc vznikne tak kvalitních modulů i jiných materiálů o Asterionu, tím lépe. :)


klimaticke zmeny jsou na zamyslenou. pokud neco jako New Age bude, je mozne ze se objevi i zmena klimatu (treba pohyb kontinentu, nebo brutalni zmena osy rotace, nebo nejaka magie by to zaridily)

_________________
Krev není voda, leč nemá k ní daleko.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Gwaihir
Zaslal: út říjen 09, 2007 12:10 Citovat
Založen: 16.9.2003 Příspěvky: 241 Bydliště: Brno
ad podnebí:

Co kdybysme prostě řekli, že v průběhu žvlových válek byla "ohnivá esence" těmi ostatními vytlačena od pólů, přičemž na jihu se jí podařilo udržetse víc?
Osobně se mi zdá naprosto ujeté zdůvodňovat svět, který by na základě platných fyzikálních zákonů fungovat nemohl právě ptěmito fyzikálními zákony.

Příklad: Asterion je menší než Země -> tzn. má buď menší hmotnost nebo je hustší. Pokud má menší motnost, musí tam být buď menší gravitace nebo musí být větší gravitační konstanta. Pokud by byla větší gravitační konstanta, tak by vůbec nemohly vzniknout hvězdy. Pokud by byla menší gravitace, tak by se na asterionu vůbec nemohla díky nižší únikové rychlosti udržet dýchatelná atmosféra. Tudíž Asterion msí být hustší než Země. Takže se musí skládat z těžších prvků. Je zřejmé, že těžší prvky se při vzniku planet akumulují blíže slunci, než je oběžná dráha Země - tudíž Asterion je blíž slunci než Země - tudíž na Asterionu je strašný vedro...

Jinými slovy: to, že je Asterion menší než Země a zároveň obíhá kolem slunce kvůli gravitaci je ve sporu s tím, že je obyvatelný Very Happy

přeberte si to jak chcete Wink

_________________
Fantazie je důležitější než vědění
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu ICQ
Kibe
Zaslal: út říjen 09, 2007 15:02 Citovat
Založen: 19.1.2006 Příspěvky: 345 Bydliště: LPS-pevnost Buk (rodina buku)
Re gwaihir:
1. Asterionské slunce může mít menší hmotnost a výkon než naše a také může být v mladší fázi vývoje...
2. To, že se planety seřazují podle hustoty není jisté a navíc opomíjíme roli magie na gravitaci(jakožto forma energie určitě nějakou vytváří) Smile ...ale souhlasím, že pokoušet se aplikovat naše zákonitosti do fantasi světů není potřeba...

_________________
Je dobré si vybrat ten správný cíl a také zda ho zasáhneš srdcem nebo šípem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: st říjen 10, 2007 17:41 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Jj s Kibem souhlasím. A kde není magie, tam jsou salové... ti dokážou opravdu hodně. Vemte si již výše zmíněné Umrlčí království. Tam se opravdu dějou věci, které bychom jakkoliv vědecky "po našem" nevysvětlili, ani kdybychom byli samotný Siomen! Wink

to Oggysu: totem lišky může být použit na Lendoru, tam Khar přeci psovité šelmy nezrušil! Cool

A ještě ke zmínce o Severním ledovém oceánu: mám dojem, že teď už je splavný skoro celý, když tam rozpukaly kry... Confused

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
oggysu
Zaslal: st říjen 10, 2007 18:27 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
jistě že by šel použít pro lendor, ale mnohem přínosnější myslím bude pro tarského hraničáře např totem levharta. pokud by to bylo o lendoru, pak by tam třeba mohl být krollí totem ledního medvěda či kosatky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadaam
Zaslal: st říjen 10, 2007 18:31 Citovat
Založen: 7.3.2004 Příspěvky: 621 Bydliště: Turnov / Praha / pevnost Buk (LPS)
Jj ta kosatka se mi líbí Laughing

_________________
"Narodíš se jen jednou, žiješ jen jednou, umřeš jen jednou... a tak pořád dokola!!" - skřítčí minstrel Skřivan Skřivánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
oggysu
Zaslal: st říjen 10, 2007 19:35 Citovat
Založen: 26.5.2006 Příspěvky: 410 Bydliště: Včelná u ČB, Praha
snad jednou... jako nějaký doplněk na web nebo do dechu, když nebude co dát. při psaní mě jímala hrůza, jaká bílá místa takový souhrn hraničářství zanechává... jen namátkou: pouštní elfové a nunmejci, horští skřítci, země šelem a arrvea, obrovský hvozd obecně, vlastně i lesní elfové a jejich lendorští píbuzní, horští elfové, podmořské národy a národy podzemní říše, krollové, barbaři ze severu, národy východního lendoru... a i to o čem jsem psal je jen letmý dotyk, pomyslná špička ledovce:) holt velké ambice a malý prostor:)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:  

Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 5
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Přidat nové téma

Přejdi na:  

Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.